HDP Mersin İl Eş Başkanı Demirtağ serbest bırakıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’de 22 Ocak tarihinde HDP İl binasında yapılan basın açıklamasında “Afrin savaşına hayır” vurgusunda bulunduğu için gözaltına alınarak tutuklanan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Fatmagül Demirtağ ilk duruşmada tahliye edildi. Demirtağ ayrıca bu davadan beraat da etti.

6 Şubat tarihinde Osmaniye’de gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Fatmagül Demirtağ, 14 Şubat’ta sevk edildiği mahkemece “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Demirtağ hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hazırlanan iddianame Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilip dava açıldı. Davanın ilk duruşması dün görüldü. Demirtağ, tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Bilişim Görüntü Sistemi (SEGBİS) bağlantısıyla duruşmaya katılırken, avukatı duruşmada hazır bulundu. Kimlik tespiti ile başlayan duruşma iddianamenin özetinin okunmasıyla devam etti. Duruşmada savunma yapan Demirtağ, üzerine atılı suçlamaları reddetti.

Demirtağ, bir anne olarak ölümlere karşı olduğunu dile getirerek tahliye ve beraatini talep etti. Mahkeme heyeti talepleri kabul ederek, Demirtağ’ın tahliyesine ve beraatine karar verdi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir