HDP Mersin İl Örgütü: “Bu siyasi soykırımı kabul etmiyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP’li 8 belediyeye yönelik kayyum atamalarına tepki gösteren HDP Mersin İl Örgütü, “Partimiz halk sağlığını önceleyerek Newroz mitinglerini dahi iptal etmişken, belediyelerimizin halk sağlığını savunmak adına Koronavirüsüne karşı etkili çalışmaları, halkın mağdur olmaması için su faturalarının ertelenmesi gibi somut ve tüm kamuoyunun teveccühünü kazanan uygulamaları ortadayken, halk iradesini hedef alan, partimize yönelik girişilen bu yeni siyasi soykırımı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı, haklarında çeşitli illerin Başsavcılıkları tarafından terör soruşturması yürütülen Batman, Ergani, Eğil, Lice, Silvan, Güroymak, Iğdır’a bağlı Halfeti ve Siirt’in ilçesi Gökçebağ belediyelerine kayyum atandığını açıkladı. HDP’li 8 Belediyeye yapılan kayyum atamalarının ardından HDP Mersin İl Örgütü, kamuoyuyla paylaştığı yazılı bir açıklama ile tepkisini dile getirdi.

“Demokrasi sağlığını tehdit eden bu zorba iktidar, halk sağlığını tehdit eden Koronavirüsünden bir farkının olmadığını dünyaya kanıtlamıştır” diye belirtilen açıklamada, “İktidarın görevi halk iradesine el koymak değil, halk sağlığını korumaktır. Bütün dünya halk sağlığını savunmak için salgın hastalıkla savaşırken, bu iktidar salgını fırsata çevirip demokrasiyle, halkla, HDP ve Kürt halkının kazanımları ile düşmanca savaşmaya devam ediyor. Salgın gölgesinde kayyım gaspı ile Kürtlere ‘Darbe Hukuku’ uygulanıyor. Tüm dünya virüse karşı laboratuarlarda aşılar geliştirmeye çalışırken, bu iktidar laboratuarlarında Kürt halkının iradesini boğacak yöntemler üzerinde çalışmaktadır. Salgına karşı almadıkları önlemleri, kamuoyundan gizledikleri gerçekleri Kürtlere ve seçilmişlerine nefret kusarak, acele imar yasaları çıkararak, sermayeye önlemler alıp, halkı, işçi ve emekçileri ölüme terk ederek kapatmaya çalışıyor” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“İktidarda vücut bulan faşizm virüsünü halklarımızın dayanışması ve özgürlük mücadelesine olan inancıyla hep birlikte yok edeceğiz.

Bu temelde;

  • Başta halklarımız olmak üzere bütün partililerimize bugünden itibaren her gün saat 20.00’da evlerinin pencere ve balkonlarına çıkıp kayyımı sloganlarla protesto edip gürültü eylemine başlamaya, araçlardan korna çalarak tepki göstermeye,
  • Salgın sürecinde işçi ve emekçileri bir kez daha görmezden gelen, halk iradesini hiçe sayan, insanlık için virüs kadar tehlikeli olan AKP iktidarına karşı ortak mücadeleyi büyütmeye, bütün emek ve demokrasi güçlerini de bu eyleme güç katmaya çağırıyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir