porn list

HDP, Polipropilen Tesisi ÇED Raporu’nun iptali için dava açtı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Mersin İl Örgütü, Karaduvar Mahallesi’nde yapılması planlanan Polipropilen Tesisi Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) olumlu kararına karşı yürütmenin durdurulması ve söz konusu alanın özel endüstriyel bölge ilan edilmesine ilişkin 28.03.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için dava açtı.

Mersin Akdeniz ilçesine bağlı Karaduvar Mahallesi’nde 28 Mart 2020 tarihinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bin dönümlük arazi özel endüstriyel alan ilan edildi. Özel endüstriyel alanı ilan edilen yerde yakın zamanda Polipropilen Tesisi’nin (plastik fabrikası) yapılması planlanıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü,  bugün hem Polipropilen Tesisi Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) olumlu kararına karşı yürütmenin durdurulması hem de söz konusu alanın özel endüstriyel bölge ilan edilmesine ilişkin 28.03.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin  iptali için dava açtı.

İşlemler öncesinde Mersin Adliyesi İdari ve Vergi Mahkemesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDP İl Eşbaşkanları, Akdeniz Belediyesi Meclis Üyeleri, Karaduvar Çevre Koruma Platformu üyeleri katıldı.

 

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Konuya ilişkin konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Alış, Karaduvar Mahallesi’nde kurulacak plastik fabrikasının doğaya karşı katliam olacağını belirtti. Doğa tahribatı ve katliamının yaşanmasını önlemek adına bu kararın iptali için Mersin İdari Mahkemesi’ne başvurduklarını söyleyen Alış, “HDP olarak burada gelişebilecek doğa katliamına karşın Mersin halkının duyarlı olması gerekiyor. Dolayısıyla başta Akdeniz Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Karaduvar ve Akdeniz halkından da bundan sonraki süreçte bu katliamın durdurulması için gereken duyarlılığın göstermesini bekliyoruz. Mersin’de gelişebilecek hiçbir doğa katliamına müsaade etmeyeceğiz. Doğaya ve topluma karşı sorumluluğumuz gereği bu sürecin takipçisi olacağız” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir