“HDP’li belediyelere yönelik gaspı hep birlikte göğüslemek gerekir”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, HDP’li 5 belediyeye kayyum atanmasına tepki gösterdi. Kayyum atamalarına ilişkin Platform adına açıklama yapan DİSK/GENEL İŞ Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışan iktidar, beş HDP belediyesine daha kayyum atayarak yeni bir darbe yapmıştır. Kayyum Kürt düşmanlığının en sert, en açık örneğidir. Kayyum atamalarına karşı tüm muhalefetin birlikte hareket etmesi, Kayyum darbesini sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. HDP Belediyelerine yönelik bu gasbı hep birlikte göğüslemek gerekir” dedi.

Geçtiğimiz günlerde HDP’li Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine kayyum atandı. Ülke genelinde kayyum atamalarına tepkiler yükselirken, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’da yaptığı açıklama ile kayyum atamalarının irade gaspı olduğunu vurguladı. Platform tarafından hazırlanan açıklama DİSK/Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

“Muhalefetin elindeki belediyeleri hedef alan iktidarın irade gaspı durmak bilmiyor” diye belirten Göksoy, “Seçimlerde üçü Büyükşehir olmak üzere 65 belediye kazanan HDP’nin 40 belediyesine el koyan iktidar, önceki gün de 5 belediyeye kayyum atadı. Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, Siirt Belediye Eş başkanı Berivan Helen Işık, Baykan Belediye Eş başkanı Ramazan Sarsılmaz, Kurtalan Belediye Eş başkanı Baran Akgül, Muş’un Korkut ilçesi Altınova Belde Belediye Eş başkanı Casim Budak görevlerinden alındı. Görevden alma kararlarının hemen ardından belediye eş başkanlarına ve belediye çalışanlara yönelik operasyonlar gerçekleştirildi. Belediye eş başkanları ve çok sayıda çalışan gözaltına alındı. Siirt Belediyesi Eş başkanlığına seçilen ancak KHK’li olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Resul Kaçar da evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınanlar arasında. Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışan iktidar, beş HDP belediyesine daha kayyum atayarak yeni bir darbe yapmıştır. Kayyum Kürt düşmanlığının en sert, en açık örneğidir. Kayyum atamalarına karşı tüm muhalefetin birlikte hareket etmesi, Kayyum darbesini sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. HDP Belediyelerine yönelik bu gasbı hep birlikte göğüslemek gerekir” dedi.

Kayyum atanmasıyla halk iradesinin tekrar yok sayıldığını söyleyen Göksoy, “İktidarın sadece kendisiyle ilgili meselelerde aklına geldiği gibi, seçimle gelen seçimle gitmelidir, darbe söylentilerinden nemalanmaya ve algı oluşturmaya çalışan iktidarın uyguladığı bu irade gaspının karşısında durmak biz Emek ve Demokrasi güçlerinin yegane görevleri arasındandır.
Bizler daha önce olduğu gibi, bundan sonra da kayyum başta olmak üzere her türlü adaletsizliğe karşı, savaş politikalarına karşı bütün gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bütün ülke için demokrasi ve barış mücadelesinin her zaman savunucusu ve mücadele edeni olacağız. Halk iradesini çalmak, halkın seçme ve seçilme hakkını gasp etmek zorbalıktır. İradesi gasp edilen halkın bugüne dek yanında olduk bundan sonra da yanında olacağız, Savaşa, antidemokratik uygulamalara, kayyumlara karşı omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz. Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı, kayyumlara karşı halkın iradesini savunmak emek ve demokrasi mücadelesinin vazgeçilmez unsurları olmaya devam edecektir.

Bu anlamda bugün ve geçmişte kayyum atanan tüm başkanların görevlerine bir an önce iade edilmelerini, AKP iktidarının kayyum politikalarından bir an önce vazgeçmesini, bu uygulamanın darbeden başka hiçbir anlamı olmadığını bir kez daha belirtiyor, bu uygulamalara karşı mücadelemizi kararlılıkla yürüteceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir