HDP’li Erdoğan: 31 Mart’ta cevabını vereceğiz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP Akdeniz Belediye Başkan adaylığı YSK tarafından reddedilen Aleddin Erdoğan, yaşanan gelişmelere ilişkin basına açıklamalarda bulundu. Erdoğan, seçimlere şimdiden şaibeler karıştırıldığını belirterek, “31 Mart’ta cevabını vereceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, Aleddin Erdoğan’ın Akdeniz Belediye Başkan adaylığı Yüksek Seçim Kurulu tarafından düşürlmesine tepki göstermek için Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, HDP İl ve İlçe yönetimleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve birçok yurttaş katıldı. Açıklamayı adaylığı reddedilen Aleddin Erdoğan yaptı.

“YASAL IRADE ETKI ALTINA ALINMIŞTIR”

Siyasi kutuplaşmaların yaratıldığı, her türlü demokratik talebin baskı altına alındığı, hukuksuzluğun ve adaletsizliğin ayyuka çıktığı, siyasi operasyonların devreye konulduğu, bir yerel seçim süreci ile karşı karşıya kaldıklarını aktaran Erdoğan, seçim sürecinde yetkili olan resmi kurulların yasal iradesinin etki altına alındığını kaydetti.

“SEÇİME ŞİMDİDEN MÜDAHALE EDİLDİ”

Adli sicil kaydının gerekçe gösterilerek, zorla terör kapsamına dahil edilmeye çalışıldığını ve bu nedenden ötürü YSK tarafından adaylığının düşürüldüğünü yineleyen Erdoğan, “2 yıl önce köylüm ve komşum olan bir ailenin çatışmada yaşamını yitiren oğlunun Cem Evinde düzenlenen cenaze törenine katılmam dolayısı ile 6 Bin TL’lik para cezası almıştım. Toplumsal kültür ve geleneğimizde yer alan, insani ve vicdani bir görevi yerine getirdiğim bu olay seçilme hakkıma engel olarak gösterilmiştir. Mevcut iktidarın yaratmış olduğu siyasi korku atmosferi, YSK’nın hukuku gözeten hakkaniyet içerikli kararlar alma iradesine gölge düşürmüştür. Adaylığım önünde zorlamalı barikatlar oluşturulmuştur. Bu hukuki ve siyasi barikatlar adaylığım nezdinde binlerce seçmenin iradesine müdahaledir” şeklinde dile getirdi.

“ADAYLIĞIM GASP EDİLDİ”

Kendisinin adaylık başvurusundan sonra Akdeniz 1. İlçe Seçim Kurulunun adli sicil kaydından dolayı seçilmeye bir engel olup olmadığına dair belge istediğini bunun üzerine Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne bir dilekçe yazdığını ve kendisine verilen cevapta herhangi bir kısıtlamanın olmadığı sözlerine ekleyen Erdoğan, “ Mahkeme kararını İlçe Seçim Kurulu’na sunmamıza rağmen ‘eksik belge’ nedeniyle adaylığımın düşürülmesi yönünde karar alındı. Alınan kararı İl Seçim kuruluna taşıyarak itiraz ettik. Fakat il seçim kurulu ilçe seçim kurulunun aldığı yanlış kararı değerlendirmek yerine karara yeni gerekçeler üreterek adeta hukuk zorlanarak adaylığımın düşürülmesi yönünde karar vermiştir. İl Seçim Kurulunun bu tutumu önceden alınmış bir kararın uygulaması gibidir. İl Seçim Kurulunun bu hukuksuz kararına itiraz ederek bu sefer Yüksek Seçim Kuruluna başvurduk. Fakat YSK kurulda yer alan 2 hakimin de şerh düşmesine rağmen çoğunluğun isteği ile itirazımızı ret etmiştir. Böylelikle yasal hakkım olan seçilme hakkım engellenerek ve adaylığım düşürülerek açık bir hak gasp yaşanmıştır” dedi.

“31 MART’TA CEVABINI VERECEĞİZ”

Erdoğan, alınan bu hukuksuz kararı Anayasa ve Uluslararası Mahkemelere de taşıyacaklarını, toplumun vicdanına sunacaklarını belirterek, “Partimiz HDP’ye ülke genelinde ve Mersin’de yapılan siyasi komplo ve operasyonlara en iyi cevabı halkımızın 31 Martta vereceğine inanıyorum. Seçim kampanyamızı daha da büyüterek şuan kayyumla gasp edilen Akdeniz belediyesini halkımızın desteği, gücü ve iradesi ile tekrar kazanacağımıza inanıyorum. Emek, demokrasi ve adalet mücadelesini sizlerle daha büyük bir kararlıkla sürdüreceğim” dedi.

“AÇIK HILE YAPILDI”

Aleddin Erdoğan’ın avukatı Özgür Çağlar’da, red kararının hukuk oyunu olarak yorumlayarak alınan kararın antidemokratik bir karar olduğu vurgusunda bulundu. 1999 yerel seçimlerinde yapılan operasyonun bugün tekrardan yaşandığını dile getiren Çağlar, “Açıkça hile yapıldı. Bu karar hukuki kılıflara uydurularak farklı bahaneler getirildi. Basit bir para cezasından dolayı adaylık düşürüldü. Bu hukuki bir bahanelerle siyasi operasyonlar yapıldı” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir