HDP’li Kurtulan, Aksaray Cezaevi’ndeki tutukluların durumunu sordu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan’ın Aksaray Cezaevi’nde 5 tutuklunun hak ihlalleri ve kötü muamele nedeniyle açlık grevine başlamaları ile ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Kurtulan’ın verdiği önergede Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Bışar Bilen, Muhammed Fatih Bingöl ve Ümit Temur’un 17 Temmuz’da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı belirtilerek, tutukluların şu ana kadar defalarca darp edildikleri ve cezaevi doktorunun keyfi tutumuyla bu durumun rapor altına alınmadığı yönündeki beyanlarına yer verildi. Ayrıca açlık grevine giren tutukluların tekli hücrelere konulduğu ve günde sadece bir saat havalandırmaya çıkarıldıklarını belirten Kurtulan, “Tutuklular açlık grevine başladıklarını dilekçeler aracılığıyla yönetime bildirmelerine rağmen her gün hücrelerin önüne yemek bırakılmaktadır. Havalandırma saatlerinde keyfi gerekçelerle soruşturma açılmakta, Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle 2 ila 3 aya varan telefon yasağı cezaları verilmektedir. Koridorlarda yürürken askeri nizam dayatılmakta, sayım sırasında ayakta durmaya zorlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Fatma Kurtulan, tutukluların bu beyanları doğrultusunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’de şu sorulara yanıt vermesini istedi:

 

  • Tutukluların defalarca darp edildiği ancak darp raporunun cezaevi doktorunun keyfi tutumuyla verilmediği iddiaları doğru mudur?
  • Tutukluları darbeden kişiler ve cezaevi doktoru hakkında açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?
  • Askeri nizam ve ayakta sayım uygulamalarının olduğu beyanları doğru mudur? Doğruysa gerekçesi nedir?
  • Tutuklular hakkında keyfi soruşturmalar açılmasının, aylar süren telefon yasaklarının dayanağı nedir?
  • Süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutukluların açlık grevlerine başlamalarına sebep olan hak ihlallerinin ortadan kaldırılmasına yönelik adı geçen cezaevinde Bakanlığınızca yapılmış/yapılacak bir çalışma var mıdır? (EVRENSEL)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir