HDP’li Kurtulan: “Patlama öncesinde ne tür önlemler almıştınız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Mersin’deki bir okulda dezenfektan üretimi esnasında yaşanan patlamaya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesinde, “Dezenfektan üretimi öncesinde kimyasal tepkimelere karşı okulda alınan önlemler nelerdir? Üretimi yapan kişilere üretim sırasında kullanmaları amacıyla ne tür koruyucu ekipmanlar verilmiştir” sorularını yöneltti.

 

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Mersin Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde meydana gelen ve öğretmen Ramazan Şahin’in yaşamını yitirmesine neden olan patlamaya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

HDP’li Kurtulan hazırladığı soru önergesinin açıklama kısmında, “Türkiye genelinde kimya bölümü olan 26 okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dezenfektan üretim yapmaları için görevlendirilmiş, bu okullardan biri olan Mersin Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde dezenfektan üretimi sırasında meydana gelen patlamada iki öğretmen yaralanmıştır. Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören öğretmenlerden durumu ağır olan Ramazan Şahin hayatını kaybetmiştir” ifadelerine yer verdi.

Önergede, Bakan Ziya Selçuk’a şu sorular soruldu:

 

“1- Mersin Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde dezenfektan üretimi sırasında meydana gelen patlamanın nedeni nedir?

2- Adı geçen okulun dezenfektan üretim kapasitesi nedir? Okulda kaç gün, günlük kaç ton dezenfektan üretilmiştir?

3- Adı geçen okulda patlama öncesinde dezenfektan üretim koşullarına ilişkin Bakanlığınızca herhangi bir denetim yapılmış mıdır? Hali hazırda üretimin devam ettiği okullarda denetim yapılacak mıdır?

4- Dezenfektan üretimi öncesinde kimyasal tepkimelere karşı okulda alınan önlemler nelerdir? Üretimi yapan kişilere üretim sırasında kullanmaları amacıyla ne tür koruyucu ekipmanlar verilmiştir?

5- Dezenfektan üretimin mesai saatleri dışında da yapılmasının patlama ile bağlantısı var mıdır?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir