HDP’li Turan: Akkuyu’da işçiler Covid 19 tehlikesi altında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP Mersin Milletvekili ve Tarım Komisyonu sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, Akkuyu Nükleer Santralinde Covid 19 testi pozitif çıkan işçileri meclis gündemine taşıdı. Turan, “Yaklaşık iki hafta önce santralde çalışan işçilerden birinin Covid 19 testi pozitif çıkmıştır. İşçilerin hayatı açısından ciddi bir tehlike olmasına rağmen işçiler çalışmaya devam etmiştir” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde, “Akkuyu Nükleer Santralindeki çalışmalar pandemiye rağmen hız kesmeden devam etmektedir. Yaklaşık iki hafta önce santralde çalışan işçilerden birinin Covid 19 testi pozitif çıkmıştır. İşçilerin hayatı açısından ciddi bir tehlike olmasına rağmen işçiler çalışmaya devam etmiştir. Covid 19 testi pozitif çıkan işçi ve temasta olan diğer işçilerin iş sağlığı ve güvenliğini sağlama konusunda bir adım atılmamıştır. Bu işçilerden temasta olan Nihat Aktaş, yaklaşık bir haftadır hastanede tedavi edilmekte olup durumu ağırlaşınca Toros Devlet Hastanesinde yoğun bakım ünitesine bağlı olarak hayati riski devam etmektedir. Akkuyu Nükleer Santralindeki işçiler arasında Covid 19 salgınının daha fazla yayılmaması işçilerin hayatlarını korumak amacıyla çalışmalar durdurulmalıdır. İşçiler için özel sağlık ekibi kurularak işçilerin tedavisinin yapılması konusunda bakanlığınızın ivedilikle inisiyatif alması gerekmektedir” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

-Akkuyu Nükleer Santralinde Covid 19 görülmesine rağmen çalışmaya devam edilmesinin nedenleri nelerdir?

-Bakanlığınız tarafından Akkuyu Nükleer Santralinde Covid 19 tespit edilmesine rağmen işçileri çalışmaya zorlayanlar hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

-Covid 19 nedeniyle bütün Türkiye’de tam kapanma uygulanırken Covid 19 görülen Akkuyu Nükleer Santrali’nde çalışmaların durdurulması için Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir