HDP’li Turan: “Koronavirüs meslek hastalığı olarak kabul edilsin!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Covid 19 salgını süresince büyük bir özveri ile çalışan sağlık emekçilerinin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. HDP’li  Turan, koronavirüs hastalığının meslek hastalığı sayılmasını talep etti.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Covid 19 salgını süresince büyük bir özveri ile çalışan sağlık emekçilerinin haklarını korumak ve geliştirmek için daha fazla ücret, daha fazla istihdam, 3600 ek gösterge ve Covid 19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi ve izin kullanma hakkı gibi temel hakların tanınması amacıyla TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi.

 

Meclise sunulan önergede, bütün enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi Covid 19 hastalığında da çalışanlar arasında en yüksek enfeksiyon riski olan meslek grubundakilerin sağlık çalışanları olduğu vurgulanırken, “Dünyadaki bütün insanlar salgının kontrol altına alınabilmesi için imkanlar elverdiğince evlerinde kalırken, sağlık çalışanları ise artan iş yükünün doğal bir sonucu olarak normal mesai saatlerinden daha fazla çalışmak zorunda kalmıştır. Bu durum sağlık çalışanlarının Covid 19 bulaş riskinin toplumun çok üstünde olmasına neden olmaktadır.  Ekim ayı sonu itibariyle Türkiye’de Covid 19 nedeniyle vefat eden sağlık çalışanı sayısı 130, enfekte olan sağlık çalışanı sayısı ise 40 binin üzerine çıkmış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü gibi kuruluşlar, Covid 19 ile mücadelede sağlık emekçilerinin desteklenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, yeterli dinlenebilecekleri şartların sağlanması ve ücretlerinin iyileştirilmesi konusunda defalarca açıklamalarda bulunmuştur. Sağlık hizmetlerinin piyasalaştırılmasının sonucu olarak sağlık emekçileri ücretli köle haline getirilmiş ve gittikçe yoksullaşmıştır. Sağlık emekçilerinin; nitelikli ve yeterli koruyucu ekipmana erişememesi, salgına yakalanma riskine ve emeğine göre ücret alamaması, dinlenememesi, daha iyi beslenememesi, düzenli test yaptıramaması, aile yakınlarının bu zor koşullardan etkilenmesi durumunda Covid 19 salgını ile mücadelenin sekteye uğraması kaçınılmazdır” denildi.

 

Covid 19 salgını ile mücadelede etkili sağlık hizmetleri koşullarının sağlanması için öncelikle sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiği belirtilen açıklamanın devamında ise,  “AKP hükümetinin pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının bütün uyarılarına rağmen sağlık emekçilerinin koşullarını iyileştirmek amacıyla kapsamlı bir politikayı maalesef uygulamadığı görülmüştür. Sağlık Bakanlığı 27 Ekim’de 81 İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği bir genelge ile sağlık emekçilerinin istifa etmesi ve emekli olmasını yasaklamıştır. Aynı genelge ile sağlık emekçilerinin izinleri iptal edilmiş, hatta radyoaktif ışınla çalışan personelin bir aylık sağlık izni kurum amirlerinin inisiyatifine bırakılmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık emekçileri lehine uygulanmış kapsamlı bir politikanın olmaması Covid 19 ile mücadele konusunda yeterli önlemlerin alınmadığını göstermektedir” ifadeleri yer aldı.

 

HDP’li Turan’ın meclise sunduğu önergede yer alan başlıca talepler şunlar:

 

  • “Atama bekleyen binlerce sağlık emekçisinin derhal kadrolu, güvenceli atamasının yapılması,
  • KHK ile hukuksuz biçimde mesleklerinden alıkonulan sağlık emekçilerinin göreve iade edilmesi,
  • Covid 19 ile etkili mücadele etme konusunda sağlık alanındaki emek ve meslek örgütlerinin karar alma süreçlerine dahil edilmesi,
  • Covid 19 İş kazası ve meslek hastalığı kapsamına alınması,
  • Sağlıkta Şiddetin önlenmesi,
  • Sağlık emekçilerinin temel ücretleri yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde düzenlemesi,
  • Kronik hastalığı ve 65 yaş üstü sağlık emekçilerine idari izin verilmesi,
  • Güvenlik soruşturması sebebiyle işe başlatılmayan sağlık emekçilerinin ivedilikle işe başlatılması gibi temel insan haklarının en kısa sürede uygulanması amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulmalıdır.”

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir