HDP’li Turan’dan Polipropilen tepkisi: Mersin, sermayeye peşkeş çekiliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Mersinlilerin tüm tepkilerine rağmen yapılmasında ısrar edilen Polipropilen tesisine ilişkin konuştu. Mersin’in sermayeye peşkeş çekildiğini belirten HDP’li Turan, tesis için  planlanan alanın Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesini “Mersin için talihsiz bir karar” olarak yorumlayıp,  bu kararın kentin doğası ve insan sağlığı açısından ciddi olumsuzluklar yaratacağını aktardı.

 

Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde yapılması planlanan Polipropilen Plastik Fabrikasına ilişkin kent genelinde itirazlar yükselirken,  28 Mart tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararı ile  tesisin yapılması planlanan alan Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi. Cumhurbaşkanlığı kararı ile tesisin yapımı yasalaşırken,  kentteki bazı sivil toplum örgütleri, dernek, oda ve siyasetçiler karara tepki gösterdi.  Bu tesis ile Mersin’in doğasına daha da zarar verileceği ve Karaduvar ile çevre mahallelerde yaşayan insanların geçim kaynağı olan tarım ve balıkçılığın yok olacağı aktarıldı.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan’da yaptığı bir açıklama ile karara tepki gösterdi. Mersin’in AKP tarafından adeta cezalandırılmaya çalışıldığını belirten HDP’li Turan, “İktidarın Mersin için yürürlüğe koyduğu daha önceki uygulamalar Mersin’de yaşayan yurttaşların lehine olmamaktadır. Mersinlilerin rızası alınmadan Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşa edilmesi, balık çiftliklerinin kurulması, Kromsan fabrikasının çalışması gibi uygulamalar bu durumu çarpıcı bir şekilde göstermektedir” dedi.

 

“DÜNYA KORONAVİRÜS İLE UĞRAŞIRKEN, İKTİDAR YANDAŞLARINI ZENGİN ETME PEŞİNDE”

“Dünya ve Türkiye’nin korona virüs salgınıyla mücadele ettiği bu günlerde AKP Mersin için ne yapıyor?” sorusuyla konuşmasına devam eden Turan, “AKP koronavirüs salgınını fırsat bilerek Mersin’in doğasını sermayeye peşkeş çekiyor! 26/11/ 2018 tarihli ve 385 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararına bağlı olarak Mersin’de yapılacak olan polipropilen üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin karar yayınlanarak Mersin Karaduvar bölgesinde ÇFS Petrokimya Sanayi anonim şirketi tarafından Tekfen polipropilen üretim tesis edilmesi planlanmıştır.  Korona ile mücadele edildiği bu zamanlarda insan sağlığı açısından önlemler alınması konusunda kararname cimrisi olan Cumhurbaşkanlığı, 27 Mart 2020’de insan sağlığının böylesine önemli olduğu günlerde hiç çekinmeden Karaduvar’da Toros gübreye ait alanı polipropilen sahası ve özel endüstri bölgesi ilan etmiştir. Cumhurbaşkanı 385 nolu karar ile polipropilen üretim projesine KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, Kurumlar vergisi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), Nitelikli personel desteği (Azami 1.200.000 TL), Faiz desteği ve/veya kâr payı desteği (350.000.000 TL’yi aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl) Enerji desteği (İşletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 40.000.000 TL’yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si) gibi pek çok olanak sağlanmıştır. “Bütün dünya korona virüs ile uğraşırken iktidar yandaşlarını zengin etme peşinde koşmaktadır” ifadelerini kullandı.

“KANSER VAKALARI ARTACAK”

Tesisin insan sağlığını olumsuz etkileyeceğini, ekosistemin daha da zarar göreceğini, kanser vakalarının artacağını vurgulayan HDP’li Turan, “Bu tesisin Mersinlilere bir faydası yok! Kornavirüs’ün tüm dünyayı etkilediği böylesine kritik bir dönemde, cumhurbaşkanlığı tarafından çıkartılan bu kararla Mersin’de yaşayan yurttaşlar bu üretim tesisinin bütün kirli sanayi atıklarına maruz kalacaktır. İnsanlar sağlığını kaybedecektir. Uyarıyoruz, çok daha geç olmadan trajik sonuçlar yaşanmaması için bu karardan vazgeçin! Şunu da açıkça ifade etmeliyim ki Mersinli yurttaşlar ne polipropilen fabrikası istiyor ne Akkuyu Nükleer Santrali istiyor. Mersinli yurttaşlar kendi yaşam alanlarını böylesine pervasızca yandaşa peşkeş çekilmesini istemiyor. Ve buradan açık bir şekilde iktidara sesleniyorum: Sadece para kazanmaya alışmış ellerinizi Mersin’in üzerinden çekin!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir