porn list

HDP’ye yönelik saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesi protesto edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Mersin İl Örgütü binası önünde bir araya gelen çok sayıda yurttaş, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Deniz Poyraz’ın katledilmesini lanetledi. Bina önünde yapılan açıklamada konuşan HDP Mersin İl Örgütü Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer, “Cesaret, faşizmin en büyük panzehridir. Gün susma günü değil, gün faşizme karşı bir arada durma, kenetlenme ve haykırma günüdür” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, İzmir’deki parti binalarına yapılan saldırıyı ve saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etti. İl binası önünde bir araya gelen ve yakalarına Poyraz’ın fotoğrafını takan çok sayıda yurttaş, “Deniz Poyraz ölümsüzdür” dövizleri taşıdı. Özgür Çocuk Parkı’ndan açıklamanın yapıldığı parti binası önüne doğru yürüyen çok sayıdaki Mersin Emek ve Demokrasi Platformu temsilcileri açıklamaya destek verirken, yine çok sayıda çeşitli parti temsilcileri de açıklamaya katılarak tepkilerini dile getirdi.

 “SİYASİ İKLİMİN SONUÇLARINDAN BİRİDİR”

Deniz Poyraz’ın katledilmesini lanetleyerek sözlerine başlayan HDP Mersin İl Eş Başkanı Gülbahar Şöfer, “İzmir il binamıza yapılan planlı ve sistematik katliam girişimi, kaostan beslenen iktidarın yarattığı siyasi iklimin sonuçlarından biridir. İktidarın, partimizi hedef haline getirmesinin ardından saldırıların gerçekleşmesi bir tesadüfe değil, siyasi iradenin zeminini sağladığı planlı saldırılara işaret etmektedir” dedi. Şöfer, “Parti binalarımızın önündeki mobil karakollar, çadırlar bir gün dahi beklenmeden kaldırılmalıdır” çağrısı da yaptı.

Bu katliam karşısında muhalefet partileri ve tüm toplumsal kesimlerin tutum belirleyip hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Şöfer, “Vakit kaybetmeden tüm demokrasi güçleri halklarımızın geleceğine dair demokratik ilkeler etrafında müzakere ederek çözüm önerileri geliştirmelidir. Cesaret, faşizmin en büyük panzehiridir. Gün susma günü değil, gün faşizme karşı bir arada durma, kenetlenme ve haykırma günüdür” diye konuştu.

“BUGÜN HEPİMİZ DENİZ KADAR MASUM, ‘DENİZ’LER KADAR CESARETLİYİZ”

CHP Mersin İl Başkan Yardımcısı Şerife Arıcı Yıldız ise Poyraz’ın katledilmesiyle demokrasi katliamının yaşandığını belirterek, “Her türlü siyasi düşünceye saygı duyuyoruz ama iktidarın karşısındaki tüm muhalif güçlere, onları kapatmaya çalışanlara da saygı duymuyoruz. Bugün hepimiz Deniz kadar masum, Deniz’ler kadar cesaretliyiz. Yaşasın Deniz’ler, yaşasın demokratik barışçıl siyaset” dedi.

“HDP, ASLA YALNIZ KALMAYACAKTIR”

Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri adına konuşan DİSK Genel-İş Başkanı Kemal Göksoy da yaptığı konuşmada, katliamı şiddetle kınadığını belirtti. Göksoy, “Burada HDP asla yalnız kalmayacaktır. Ülkeyi karanlığa sürüklemeye çalışanlara karşı barış ve kardeşlik umudumuz bitmeyecek. Bu ülkeyi karanlık güce bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“BARIŞ UMUDUMUZU HAYKIRMAK İÇİN BURADAYIZ”

İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir ise Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı mücadele edeceklerini belirterek, “Barış umudumuzu haykırmak için buradayız” dedi. Poyraz’ın katledilmesine ilişkin ne İçişleri Bakanı’nın ne de Cumhurbaşkanı’nın bir açıklama yapmadığını kaydetti. Demir, katliamın aydınlatılması için içerisinde hem HDP hem de İHD’nin avukatlarının olacağı bir hukuk komisyonun kurulması gerektiği talebinde bulundu.

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise dün yaşanan katliam ile ülke tarihine kara bir lekenin vurulduğunu söyledi. Hiçbir zaman ölümü kutsamadıklarını dile getiren Yeşilboğaz, “Bu ülkeyi karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı bu aydınlık yüzlü insanlar izin vermeyecektir” dedi.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir