“Tüm arkadaşlarımız serbest bırakılsın!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, bugün yapmayı planladıkları panelin Valilik tarafından yasaklanması ve TTB Merkez Konsey Üyesi 11 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Hekimlik görevinin gereğini en iyi şekilde yerine getirmek amacıyla yola çıkan yöneticilerimizin acilen serbest bırakılmaları talebimizi yineliyoruz.” dedi.

Mersin Tabip Odası, Valilik tarafından yasaklanan ve geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel’in de katılması planlanan panel saatinde bir basın açıklaması düzenledi. Oda binasında düzenlenen açıklamaya çok sayıda parti ve sivil toplum kuruluşu katıldı. Tabip Odası Genel Sekreteri Ahmet Burhan Söker, TTB Merkez Konseyi üyelerine yönelik gözaltılara tepki gösterirken, Oda Başkanı Ful Uğurhan da konuya ilişkin hazırlanan açıklama metnini okudu. Ardından Uğurhan, bugün yapılması planlanan ama Valilik tarafından yasaklanan “1. Yılında Mersin Şehir Hastanesi’nin Sağlık Ortamına Etkisi” başlıklı panelde konuşulması planlanan sorunları da ayrı bir basın metniyle kamuoyuyla paylaştı.

“YAŞAMI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklama öncesi kısa bir konuşma yapan Genel Merkez Sekreteri Ahmet Burhan Söker, yaşanan gözaltılara ilişkin “Bilim insanlarının, bütün mesleki değerlere sahip çıkan hekimlerin evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alınmalarıyla karşı karşıyayız. Yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Hepinize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi.

“RANDEVUYA CEVAP BEKLERKEN GÖZALTINA ALINDILAR”

“Mesleki bilgi birikimimiz çerçevesinde, içinde yaşadığımız kentteki sağlık ortamından yola çıkarak, ülkemizin sağlık politikasına ışık tutmak amacıyla planladığımız etkinlik sakıncalı bulunmuştu tıpkı hekimlik adına var olduğumuzdan bu yana söylediğimiz ‘savaş halk sağlığı sorunudur’ sözü gibi” diyen Uğurhan ise, TTB Merkez Konsey üyeleri gözaltına alınmadan önceki günlerde, söz konusu açıklama nedeniyle İçişleri Bakanlığı tarafından suç duyurusu yapıldığının öğrenilmesinin ardından, kendileri bizzat savcıdan görüşme talep ettiklerini ve randevuya cevap beklerken evleri ve iş yerlerine baskın düzenlenerek gözaltına alındıklarını kaydetti.

“DİĞER ARKADAŞLARIMIZDA SERBEST BIRAKILMALI”

 

“Günlerdir içimiz yanarak biraz da sebep olanlar, kışkırtanlar, emir verenler adına utanarak yaşadığımız süreçte, dün ilk güzel haberi aldık ve üç arkadaşımız çıkarıldıkları mahkemede adli kontrol şartıyla serbest kaldılar” diyen Uğurhan,  “Diğer sekiz arkadaşımızın da bir an önce serbest kalmalarını ve ülkemiz tarihine kara bir leke olarak geçecek bu tür uygulamaların bir daha yaşanmamasını diliyor, bunun için toplumun her kesiminin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulamakta yarar görüyoruz” dedi. Ardından Uğurhan, “Elbetteki hekimliğin bin yıllardan beri yolunu çizen hekimlik etik ilkelerini hacamatçıların anlamakta zorluk çekmesi doğaldır ama anlamaya çalışmak herkesin asli görevi olmalıdır” diye kaydetti.

“DESTEK VEREN KURUM VE KURULUŞLARA TEŞEKKÜR EDERİZ”

 

Uğurhan,“Biz de buradan bir kez daha hekimlik görevinin gereğini en iyi şekilde yerine getirmek amacıyla yola çıkan birlik yöneticilerimizin acilen serbest kalması talebimizi yineliyor, süreç içinde birliğimize ve hekimlik değerlerimize sahip çıkan bütün kurum, kuruluş ve kişilere teşekkürü borç biliyoruz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından Uğurhan, bugün yapılması planlanan ve Valilik tarafından yasaklanan panele ilişkin de bir açıklama yaparak, Mersin Şehir Hastanesi’nde yaşanan sıkıntılara değindi.

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir