Hem ‘Tarihi Küçük Çarşı’ yıkılıyor Hem esnaf yerinden ediliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılması planlan, Akdeniz ilçesindeki 125 yıllık ‘Tarihi Küçük Çarşı’ esnafı kara kara düşünüyor. Bu proje kapsamında yerlerinden edileceklerini kaydeden hurdacı esnaf, en azından bu kışı atlatmak için süre istediklerini ama kendilerine 16 Şubat’a kadar süre verildiğini kaydetti.

Esnaflardan Ahmet Tümen, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk’la yapılan görüşmeye ilişkin, “Kaymakam bey bize yanımızda olduklarını ve mağdur olmamızı istemediklerini söyledi. Biz borçlarımızı, derdimizi anlattık. Kendilerinden kışı atlatacak bir süre istedik. Bize ‘Bana kalsa yarın sabah dozer gönderir yıkarım’ dedi. Bizde borcumuzdan, korkumuzdan bize verilen taahhüt süresini onayladık” dedi.

Küçük Çarşı esnafı, kendilerine herhangi bir yer taahhüt edilmediği ve Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sözleri yerine getirmediği iddialarını da gündeme taşıdı.

“BURADA 50 YILLIK EMEK VAR”

Küçük Çarşı’nın 125 yıllık bir tarih olduğu vurgusuyla konuşmasına başlayan esnaf Hamit Hazin, “Burası 125 yıllık tarihi bir çarşı. Macit Özcan döneminde, buraların hepsi esnaflar tarafından kiralandı. Kira sözleşmelerimiz var. Ama Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bunu kabul etmedi. Bir yıl önce buraların kentsel dönüşüm çalışması kapsamında yıkılacağı söylendi. Burası tekrardan işlendiğinde bizlere dükkanlarımız geri verilmeyecek. Bittiğinde ihaleye girmemiz isteniyor. 50 yıllık kiracıyız. Burada 50 yıl emek vermiş esnafa bir hak verilmez mi? Resmen sıfır bir şekilde bizleri bu küçük çarşının dışına bırakıyorlar. Bu işyerlerini bizler yaptık” dedi.

“SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

Büyükşehir Belediyesi tarafından kendilerine öncesinden sözler verildiğini ama bu sözlerin yerine getirilmediğini kaydeden Hazin, “Bize önceden söz verdi. ‘Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nin yanındaki otoparkın üstüne sizleri çarşı tekrardan yapılana kadar alacağız’ denildi. Ardından Milli Emlak’la anlaşamadıklarını ve bizlere yer bulamadıklarını söylediler.  Hurda alım satımı yapanlara yer buldular ama esnafa bulamadılar. Son olarak ‘Mersin Çarşısı’ndaki bit pazarında boşalan ufak dükkanlara alacağız sizi’ dediler. Bizde oraya gitmeyeceğimizi söyledik” diye kaydetti.

“TAAHHÜTÜ MECBUREN ONAYLADIK”

Kendilerini Küçük Çarşı’dan çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Hazin, “Bizi zaten çıkarmayı hedeflemişler. Biz de bir anda buradan çıkamayacağımızı söylüyoruz. Bankalara borçlarımız var. Mağdur oluruz. Büyükşehir Belediyesi itirazlarımızın ardından bizleri kaymakama şikayet etmiş. Kaymakamda bizi çağırdı kendisiyle görüştük. Biz en azından 1 yıllık bir süre istedik boşaltmak için. Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk bize diyor ki: “İstesem dozer gönderir yıktırabilirim. Ama ben bunu yapmayacağım. Size 4 ay süre veriyorum” dedi. Bizden taahhüt istedi. Bizde mecburen onayladık, çünkü elimizden gelen başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“EN AZINDAN KIŞI GEÇİRECEK KADAR BİR SÜRE İSTİYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın kendilerine verdiği sözleri yineleyen bir başka esnaf Ahmet Tümen ise, “Sözlerden 2 gün sonra bizlere tahliye kağıtları geldi. Bizleri kiradan çıkarıp hamsicilin yaptılar. Bir hafta sonrasında ise görüşmek üzere Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk’la bir araya geldik. Biz derdimizi anlattık. Büyükşehir’in bizlere söz verdiğini ama yerine getirilmediğini aktardık. Sonra sayın Kaymakam bey bize yanımızda olduklarını ve mağdur olmamızı istemediklerini söyledi. Biz borçlarımızı, derdimizi anlattık. Kendilerinden kışı atlatacak bir süre istedik. Bize ‘Bana kalsa yarın sabah dozer gönderir yıkarım’ dedi. Bizde borcumuzdan, korkumuzdan bize verilen taahhüt süresini onayladık. Ertesi günde bizlere getirdikleri kağıtları imzalattılar. Şuan bir hurdacı ihale yok, ihaleye açılmış bir vaziyet yok. 16 Şubatta bizleri buradan çıkarıp bir branda çekecekler. Kendileri söylemiş. 7-8 ay kadar da hiçbir işlem yapılmayacak vaziyette bekleyecekler. Madem öyle bizi niye çıkarıyorsunuz. Ne yapacağız? Nereye gideceğiz? Bizim ricamız buranın ihalesi yapılıp bitene kadar bizim burada kalmamız. Biz zaten imza atıp onaylamışız. Bizler kanuna karşı insanlar değiliz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir