“Hükümetin, önceki kazalardan ders almadığı görülüyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyalaTarsus’ta meydana gelen ve mevsimlik işçi bir yurttaşın ölümüyle sonuçlanan tren kazasına ilişkin HDP Mersin İl Örgütü basın açıklaması düzenledi. İl Yöneticisi Doğan, “Yaşanan tren kazası,  hükümetin önceki benzer kazalardan hiçbir ders almadığının göstergesidir” dedi.

Tarsus İlçesi Yenice – Yunacık mevkiinde trenin, mevsimlik işçileri taşıyan servis aracına çarpması sonucu, servis aracının içerisinde bulunan 7 kişiden biri hayatını kaybederken, 3 ü ağır olmak üzere 6 kişi de yaralandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü dün yaşanan bu kazayı gündemine taşıyarak, il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı İl Yöneticisi Ümit Doğan okudu.


“AKP iktidarı boyunca iş cinayetlerinde yaşamını yitiren insan sayısı 2018 yılı itibariyle en az 22 bin 500 kişiye yükseldi” diyerek konuşmasına başlayan Doğan, “Kâr ve rant hırsı nedeniyle bu sayıya her gün 5-6 kişi daha dahil oluyor. İş cinayetleri, seri ve toplu cinayetlere dönüşmüş durumda. Her gün çok sayıda işçi ‘iş kazası’ adı verilen cinayetlerle katlediliyor, sakatlanıyor.  ‘Dün Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi’ndeki hemzemin geçitte, karşıdan karşıya geçmeye çalışırken yük trenin çarpması sonucu yaşanan vahim tren kazasında Zehra Absal adlı yurttaşımız hayatını kaybederken 2’si ağır toplam 5 yurttaşımızın yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Hayatını kaybeden yurttaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ağır yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz’’dedi.

“Yaşanan tren kazasında hemzemin geçitte bariyerlerin olmaması ve yaşanan kazanın kazadan çok bir cinayet olduğunun göstergesidir. Bu iş cinayeti ülkenin en can yakıcı sorunlarından olan statüsüz ve güvencesiz çalışmanın insan hayatına mal olduğunun açık kanıtıdır. Özellikle 1990’lı yıllardan itibaren Kürt illerinden Türkiye’nin batı ve kuzey bölgelerindeki büyükşehirlere ve yakın kentlere devletin savaş politikalarından kaynaklı göç etmek zorunda kalan yoksul Kürtler tarım, inşaat ve hizmet sektörü için önemli bir hazır ucuz işgücü kaynağı olmuş, halen güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırılmaktadırlar. Hükümet, mevsimlik işçilerin kendi topraklarında insanca yaşama ve çalışma koşullarını ve can güvenliklerini sağlamakla yükümlüdür. Çoğunlukla zorunlu göçe, yoksulluğa, açlığa maruz bırakılarak topraklarından koparılan mevsimlik işçiler, içinde bulundukları koşulların yanı sıra trafik kazası tehdidiyle de karşı karşıyadır, Yaşanan tren kazası,  hükümetin önceki benzer kazalardan hiçbir ders almadığının göstergesidir. Bu anlamda da Tarsus’ta yaşanan bir kaza değil cinayettir” diye konuştu.

Doğan konuşmasında son olarak şu ifadelere yer verdi: ‘’HDP Mersin İl Örgütü olarak mevsimlik işçileri açlığa, yoksulluğa, ölüme mahkûm eden politikaları kabul etmiyoruz. Bir kez daha başsağlığı dileklerimizi iletirken, mevsimlik işçilerin içinde bulunduğu güvencesiz ve insanlık dışı çalışma ve yaşam koşullarına karşı mücadeleye devam edeceğimizi vurguluyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir