Hüseyin Sinan Ulusoy: Ortak noktalarımızla bir araya gelmeliyiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diren KESER

Alevi Gençlik Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından “Aşık-ı Sadıklar” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Hüseyin Sinan Ulusoy yaptığı konuşmada “ Bugün birçok örgütümüz var, ancak bir şey yapamıyoruz. Ne zaman ki kişisel hesaplarımızı bir kenara bırakırsak o zaman gerçekten bu yola hizmet etmiş olacağız” dedi.

“Aşık-ı Sadıklar” etkinliği Mersin’de gerçekleşti. Garip Kamil, Aşık Beçare, Mustafa Talipoğlu gibi isimlerin deyişler, Kazım Yalçın Yusuf Aydın gibi isimlerin de anlatıcı olduğu etkinlikte konuşan Hüseyin Sinan Ulusoy, Aşık geleneğinin önemine dikkat çekti.

Ulusoy, Aleviliğin aslında bir ihtiyaç olduğunu belirterek “ Bu inanmanın ihtiyacıdır. İhtiyaç duyarsınız ve talep edersiniz. Her şeyden önce herkes birer taliptir. Yola girip revan olmak istiyorsanız, hak aşkında devam etmek istiyorsanız önce talip olacaksınız. Neyi talep edeceksiniz “İnsan-ı Kamil” olmayı talep edeceksiniz” dedi.

“Hacı Bektaş Veli’nin ser çeşme olması bir iktidar veya yönetim olayı değil” diyen Ulusoy, şunları söyledi;

“Tam tersine, dağılmış olan Anadolu topluluklarını bir araya getirme olayıdır. Yani bir bütünleşme vardır. Bugün de aynı şekilde birçok örgütümüz, kurumumuz var, ama hiçbirisi bir araya gelip bir şey yapamıyoruz. Biz ortak noktalarda buluşamadığımız müddetçe küçük kalırız. Ne zaman ki kişisel hesaplarımızı bir kenara bırakırsak o zaman gerçekten bu yola hizmet etmiş olacağız.”

Ulusoy’un konuşmasının ardından, deyişler okunup ve aşıkların hikayelerini anlatıldı.