İHD, 2020’ye şiirle “merhaba” dedi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İHD Mersin Şubesi’nde şiir dinletisi düzenlendi.

İHD Mersin Şubesi yılın ilk etkinliğine şiir dinletisiyle başladı. Dernek binasında düzenlenen etkinlikte, şairler Erdal Dalgıç, Jana MEd İnanç ve Heykeltıraş sanatçısı Tülin Şahin Okay şiirler okudu. Dinletide şiir başta olmak üzere edebiyatın gücüne dikkat çekilirken, gelen bir soru üzerine kadın şair ve yazarların sayısındaki azlığın temel sebepleri üzerine konuşuldu.

“KADINLAR AYIPLA GÜNAHLA YETİŞTİRİLDİ”

Akdeniz Belediyesi Eski Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, dinleyici olarak yer aldığı sanat etkinliğinde kadın şairlere yönelttiği “Kadın yazar ve şairlerimiz neden erkeklere oranla çok az?” sorusu üzerine Tülin Şahin Okay, “Kadınlar her daim ikinci konumda bulunmuşlardır. Pek çok kez bir şeyler yapmaya başladıklarında engellerle karşılaşmaya başlamışlardır. Ayrıca bunu da ekleyebiliriz ki, kadınlar ayıpla, günahla yetiştirildiği için ve sanat da biliyorsunuz ki duyguların dışa vurumu olduğu için bu konuda kadının kendini özgürce yansıtması yasaklanmıştır toplum yapısında…” dedi.

“ELİNİN HAMURUYLA ŞİİR Mİ YAZACAKSIN’ ALGISINDA TOPLUM”

Kadınlar ve kızların geçmişte okutulmadığını vurgulayarak konuşan Jana Med İnanç, “Kadınlar bastırılırdı. Ve toplumda ‘Elinin hamuruyla şiir mi yazacaksın?’ yaklaşımında olduğu için kadın yazamaz. Yazmak için bir kere özgür olmak lazım. Ben sevdayı da, acıyı da yazıyorum. Ben aşkı ve sevdayı yazdığımda desteklenmiyorsam, bu beni geri iter. Bu ve bu gibi sebepler diyebilirim…

“BİRİNCİ SEBEP TOPLUMSAL CİNSİYET KODLARI”

Verilen cevaplara teşekkür ederek, kendisi de soruna dair açıklama yapan Akdeniz Belediyesi Eski Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, “Bu sorunun birçok nedeni var ama en temel nedenlerinde biri toplumsal cinsiyet kodlarının bize dayattıklarıdır. Nedir bunlar? Patriyarkal sistem. ‘Elinin hamuru ile bu işlere karışma’… Resim yapma, sanat yapma, roman yazma, siyaset yapma… Eğer siz orta sınıfa aitseniz ve bir yerde çalışıyorsanız, maaşınızdan da olmak istemiyorsanız ancak emekli olduktan sonra bunları yapabilirsiniz. Çünkü çocuklarınız büyümüş olur, eşiniz artık bu topluma karışmanıza müsaade eder. Çünkü belli bir yaştan sonra kadın cinsiyetsizdir. Bir neden bu… Bir diğeri din… Din, önemli bir faktör sanatta… Biz biliyoruz ki orta çağ Avrupa’sında kadınlar cadı kazanına atıldılar. Yani erkek egemen sistemler, hangi inançtan olursa olsun, nerede olursa olsun dünyanın her yerinde kadınlar daima ikinci sınıf. İkinci sınıf olunca kadın anca çocuk doğurabilir, mutfağa gire, çocukları büyütür. Bunun dışındakilere izin verilmez. Türkiye’de böyle çok az şairimiz var. Ama bu dünyada da böyle” dedi.
Ardından etkinlik, şiir okumalarıyla son buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir