porn list

İHD Mersin 16. Olağan Kongresini gerçekleştirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İHD Mersin Şubesinin 16. Olağan kongresine katılan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, muhalefetin 24 Haziran’da bir araya gelerek tek kişilik yönetime son vermesi gerektiğini söyledi. CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı ise, AKP-MHP’ye karşı muhalefet cephesinde ittifak kurulması halinde ülkede barışın yolunun açılacağını dile getirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, 16’ıncı Olağan Kongresi’ni şube binasında gerçekleştirdi. Kongreye İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı Necla Şengül, CHP Mersin milletvekilleri Hüseyin Çamak ve Aytuğ Atıcı’nın yanı sıra birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Kongrenin yapıldığı salona “İnsan hakları ile insandır” ve “Ölümleri izlemek istemiyoruz” pankartları asıldı.

Katılımcılara derneğin Mersin’deki açılışından bugüne yapılan çalışmaları konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Ardından açılış konuşması yapan İHD Mersin Şube Eş Başkanı Ali Tanrıverdi, kongrenin demokrasiye, kardeşliğe ve özgürlüğe vesile olması temennisinde bulundu. Tanrıverdi konuşmasının devamında baskın seçime güçlü bir şekilde cevap verilmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKDOĞAN: TEK KİŞİLİK YÖNETİME SON VERMEK GEREKİYOR

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise, yaptığı konuşmada toplumun tek kişilik yönetime dayalı gidişata son vermesi gerektiğini söyleyerek, insan haklarına sahip çıkmanın her bireyin görevi olduğunu ifade etti.

Türkdoğan, “Bu nereye kadar devam edecek. Yaşananlar bunları baskın erken seçim kararı alma noktasına getirdi. Fiili başkanlık modeline geçmiş olan iktidar, her istediğini yapıyor. OHAL kapsamında kararnameler çıkarıyor, ancak bunlar yetmiyor. Çünkü anayasal, siyasal, ekonomik olarak tam olarak kriz içerisindeyiz. Bu kararı aldıktan sonra sanki bunların sorumlusu kendileri değilmiş gibi hareket ediyorlar. Tam da bu noktada insan hakları savunucularına büyük görev düşüyor” dedi.

“ADALET YERLERDE SÜRÜKLENİR”

Toplumsal muhalefetin dün referandumda ‘Hayır’ seçeneğinde buluşabildiği gibi, 24 Haziran seçimlerinde de güçlü bir şekilde yan yana gelebilmesinin önemi üzerinde duran Türkdoğan, şunları söyledi: “Bunlar olmasa bu kriz hali derinleşerek hepimizi derinden etkileyecektir. Bu kadar hak ihlallerinin olduğu bir ülkede demokratik bir seçim yapılabilir mi? Biz bu demokrasi mücadelesini birlikte nasıl başaracağız, bu otoriter durumu nasıl sona erdireceğiz diye düşünmemiz ve çözüm üretmemiz gerekiyor. Bunun hepimize büyük maliyetleri olacaktır. Şu anda yüzlerce gazeteci, aydın, Demirtaş ve Figen dahil olmak üzere birçok vekil cezaevindedir. Adalet yerlerde sürünüyor. Dolayısıyla gerçekten çok ağır sorunlar var. Ama biz birlikte güçlüyüz, varız ve mücadele ettiğimiz sürece güçlü oluruz. Bu ülkede hiç kimsenin güvencesi yok. İktidarda bulunanların da güvencesi yoktur. Eğer vatandaşına hukuk güvencesi sağlayamazsanız, sizin için de hukuk güvencesi yoktur. Bu yerden dönün, yapmayın diyoruz. Yüzünüzü tekrardan demokratik değerlere dönün diyoruz, ancak anlatamıyoruz. Bunun içinde biz demokratik değerleri tekrar getirmek için gereken mücadeleyi vereceğiz.”

CHP’Lİ ATICI: BİRLİKTE HAREKET ETMEK GEREKİYOR

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise, az konuşup çok iş yapılması gereken bir dönemde olduklarını ifade etti.

Mersin’de Kürt yurttaşların yoğun yaşadığı mahallelere gittiğinde, yurttaşların kendisine CHP’ye yönelik sitem ve eleştirileri dile getirdiğini paylaşan Atıcı, “Şu iki ay herkes derdini paketleyip bir kenara koysun, ortak değerlerimiz var. Bunlardan bir tanesi insan haklarıdır. CHP’nin de HDP’nin de bu konuda eksikleri ve fazlalıkları vardır. Önemli olan ortak bir alanda buluşmaktır. Madem bizi zorlayanlar ittifak yapmıştır, o zaman bizde ortak hareket edebileceğimiz alanda birlikte hareket edeceğiz. Farklı görüşte olan insanlar olarak bir arada bulunacağız. AKP’den kurtulmak isteyenler ile birlikte hareket etmek gerekiyor. Sonra ayrıştığımız değerler üzerinden konuşacağız ve çözüm arayacağız. Birlikte kazanacağımızı biliyoruz. Ondan kaynaklı bunu en iyi Mersin’de yaparız. Barış burada Mersin’de doğacak. Siyasi iklim sosyolojik yapı bunu gerektiriyor. Öyle bir ittifak durumunda İYİ Parti’nin HDP ile aynı ortama girdiği bir durumda barışın yolunu açmış olmaz mıyız? Eğer İYİ Parti bu adımı atabilirse inanın Türkiye’de bahar rüzgârı esecektir” diye konuştu.

Dernek Yönetim Kurulu’nun faaliyet ve mali raporlarını okunduktan yapılan seçimde 7 kişilik yönetim oluşturuldu. Seçilen yeni yönetim bir araya gelip gerçekleştirecekleri toplantı sonrası görev dağılımı yapılacak.

İHD Mersin Şubesi’nin yeni yönetimi şöyle:

ASLİ ÜYELER

-Hakkı DEMİR
-İsmail Hakkı ŞİMŞEK
-Zehide YAVUZ
-Basri GÖRÜCÜ
-Selçuk BİNİCİ
-Azize KURNAZ
-Battal DEMİR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir