İhraç edilen emekçi: “Simit satarım yine de minnet etmem”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İhraç edildikten sonra Mersin’in Akdeniz İlçesinde açtığı dükkanda tavuk ürünleri satarak geçimini sağlayan SES Adana Şubesi Yöneticisi Hüseyin Çalı, “Bu dükkân olmazsa simit satarım o da olmazsa ayakkabı boyacılığı yaparım en kötü ihtimalle de köyüme gidip çobanlık yaparım yine de bu sisteme minnet etmem” dedi.

Ergin Çağlar

Olağanüstü Hâl (OHAL) sonrası yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesi Hüseyin Çalı da yürüttüğü sendikal faaliyetler nedeniyle bir gecede işi elinden alınan emekçilerden biri. Somut anlamda herhangi bir gerekçe sunulmadan işine son verilen Çalı, tüm yaşadıklarına rağmen hem yaşamına hem de sendikal faaliyetlerine devam ediyor. Memurluk yaşamına 2013 yılında başlayan ve süre zarfında sendikal faaliyetler içerisinde yer alan Çalı, son olarak atandığı Adana’da SES yöneticisi olarak hem sendika hem de memurluk görevini sürdürüyordu. serdivan escort

“İHRAÇ EDİLENLER TOPLUMDAN SOYUTLANIYOR”

29 Ekim gecesi çıkarılan KHK ile ihraç edilen Çalı, KHK ile kişinin itibarı ve maddi imkânlarının elinden alınarak “terörist” ilan edildiğini aktaran Çalı,
“Terörist suçlamasına maruz kalıyorsun ama hakkında herhangi bir dava ya da soruşturma yok” dedi. Yıllarca sendikal faaliyetler içerisinde bulunduğunu vurgulayan Çalı, şunları aktardı: “Sendikal faaliyetlerimiz yüzünden hem çalıştığımız yerde hem de sendikal eylem etkinliklerimizde sürekli baskı altındaydık.”

İşten çıkarılmalarına sebep olan KHK ile kişinin toplumda suçlu ilan edildiğinin altını çizen Çalı, “Bu kanun ile kişi tamamen yaşamdan soyutlanıyor. Devlet bugün ihraç edilenlere kısacası diyor ki ‘Ölün’” ifadelerinde bulundu.

“MİNNET ETMEM”

İhraç edildikten sonra tavukçu dükkanı açtığını et ürünleri satarak yaşamına devam ettiğini dile getiren Çalı, “Bu dükkan olmazsa simit satarım o da olmazsa ayakkabı boyacılığı yaparım en kötü ihtimalle de köyüme gidip çobanlık yaparım” diye konuştu. Her şeye rağmen mücadele edeceğini vurgulayan Çalı, “Biz inandığımız değerler için mücadele ettik. Özgürlük ve emek mücadelemizi haklı olduğumuza inandığımız için yaptık. Bugün beni işe alsalar da ben yine mücadeleme devam ederim. Bu sisteme hiç minnet etmem” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir