İKTİDAR

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İktidarın kısaca anlamı sahip olmaktır.

Tarihten günümüze bütün kötülüklerin kaynağı iktidardır.

İktidar kadına, çocuğa, insana doğaya hükmetmiştir.

Yıkmıştır, öldürmüştür, talan etmiştir.

İktidar işkence, kan ve ölümdür.

Hiç kimsenin gözünün yaşına bakmamıştır.

İktidar sevginin ve güzelliğin düşmanıdır.

Yaşadığımız gezegende su, hava, toprak, güneşin ortaklaşmasıyla hayat denen olgu doğmuştur.

Farklı sesler, farklı renkler, farklı kokular görülmüş, duyulmuş, alınmıştır. çorum escort

Sürüngenler, uçanlar, memeliler, gece ve gündüz serüveni doğal bir yörüngede düzenli bir sistemden ibarettir.

Doğal mecrada her cins, cinsleriyle takım ve sürü halinde yaşıyor. Her kuşun kendi sürüsüyle uçtuğu gibi…

Diğer canlılardan farklı olarak insansoyu kendisini ve çevresini erken tanıyan ve tanımlayan bir varlıktır. Doğal yaşamdan toplumsal yerleşik yaşama geçtikten sonra insansoyunun arayışı, aç gözlülüğü, doyumsuzluğu onu insani benliğinden koparmış, canavarlaştırmıştır.

İçten hesapları yoğunlaşmış, daha fazla pay edinmek için güç olmuş. Güç yaratmış ordulaşmayla militarist anlayışla kasıp kavurmaya başlamış. Ta Roma’dan-Hindistan’ı fethetmek için İskender sefere çıkmış, önüne çıkan hiçbir gücü dinlememiş. Yine Cengizhan Orta Asya’dan –Avrupa’ya kadar ilerliyor.

İkisi de ganimet şan şöhret için işgal, talan ve yağma ediyor.

Bu fetihlerde Cengizhan’ın girdiği şehirlerde özelikle kütüphaneleri yaktığı söylenir.

İskender’in ise kütüphane kurduğu ifade edilir.

Feodal imparatorluk, krallık, çar ve şahlıklardan sonra üretim alanında artı ürün ve sanayinin gelişmesi ortaklaşması tekel, tröst ve holdinglerin dünyayı sarmalına aldığı yeni bir felaket çağına girilmiştir.

Dünyada felaketin sınırları ve alanı tanınmaz olmuştur.

Hidrojen bombasının icadıyla 1945 tarihinde Amerika’nın Nagazaki ve Hiroşima’ya atığı atom bombasının izleri yüz yıl sürmüştür. Bu felaketin devamında Çernobil, Halepçe faciaları yaşanmıştır.

İktidar hesapları ve çıkarları üçüncü dünya ülkelerini satranç oyununun sahası olarak kullanmaya devam etmiştir. Dünyanın bu coğrafyalarında ırmaklar üzerinde Nükleer santraller kurmuş doğa üzerinde facia yaratmıştır.

Ülkemizde ve orta doğuda iktidar hesapları hayatı cehenneme çevirmiştir. Ankara’da kurulan cumhur küliyesi (sarayı) bir aylık giderleri yüz binlerce insanın karnını doyuracak ve sağlık giderlerini karşılayacak düzeydedir. Bunca şatafat iktidar havariliğinin sonucu şanı ve şöhretini yaymak adına yapılmıştır.

İktidar denetlenmeyen tek güçtür.

Serseri mayın gibidir.

Zaten egemen her sistemin hukuk adına çıkardığı yasalar, kendi mülkiyet ve zulmünü korumak için düzenlenmiştir. Ordu ve polis gücüyle de korunuyor.

Siyahı beyaz -beyazı siyah göstermek tamamen insaflarına kalmış. Medya yayın ve görsel tamamen onların borazanlığını yapıyor.

Karadeniz’de dereler üzerinde kurulmak istenen HES’lere karşı yürüyüş yapan annelere güvenlik kuvvetleri tarafından şiddet kullanılmış, tepkileri engellenmiş, yasak sayılmıştır.

Çocukları kaçırılarak, işkenceler, yargısız infazlara kurban yüzlerce kayıp anneleri İstanbul Galatasaray lisesi önünde oturma eylemleri şiddete maruz kalmıştır.

En insani hak talebi olan barışı talep eden Akademisyenler KHK ile işlerinden alınmıştır. TBB barış dediği için terörist ithamlarına maruz kalmıştır.

Bu akıl almaz uygulamalar bir avuç egemenin saltanatını sürdürmek için yaptığı demokrasiyle, hukuk ve adalet ile bağdaşmayan uygulamalardır.

Tarih boyunca egemen ve ezilenler arasındaki mücadele devam ede gelmiştir.

İnadına barış, inadına özgürlük diyerek…

İnsanlığa demokratik, ekolojik, cins özgürlükçü bir yaşam umuduyla.

İktidarsız demokratik bir yaşam mümkündür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir