İlk ‘Engelsiz Sanat Festivali’ bugün Tarsus’a da taştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen dünyanın ilk engelsiz sanat festivali, Tarsus ve Mersin merkezde düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Festivalin ikinci gününde Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen ve açılışını Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yaptığı resim ve fotoğraf sergisinde dünyaca ünlü görme engelli sanatçı Eşref Armağan sergi esnasında yaptığı bir resmi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a hediye etti.

1.Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin akşam programında ise Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen Mark Goffeney geceye damgasını vurdu. İki kolu olmadan çaldığı enstrümanlar ve rock tarzında söylediği parçalarla vatandaşları kendine hayran bırakan Mark Goffeney, fiziksel eksikliklerin başarıya ve sanata engel olmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Sanatın evrenselliğine ve hiçbir fiziksel eşitsizliği kabul etmediğine Mark Goffeney’in performansı ile şahit olan insanlar, sanatçıyı performansı sonrasında dakikalarca alkışladı. Hareketli parçalara alkışlarla eşlik eden vatandaşlar, pek çok insanın sergileyemeyeceği performansı ayakları ile sergileyen sanatçıyı hayranlıkla ve şaşkınlıkla izledi. Canlı performansı sonrası sanatçıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, tarafından çiçek ve plaket verildi.

Goffeney’den hemen sonra sahne alan ve farklı engel grubundan sanatçıları bünyesinde bulunduran Cactus grubu içsel duygularının rengarenk güzelliklerini müzik yoluyla salondaki vatandaşlarla paylaştı. Birbirleri ile uyum içerisinde şarkılar söyleyerek dans eden grup şarkıları ile göze, kulağa ve duygulara hitap etti. Sanatseverlerin alkışlarla şarkılarına eşlik ettiği grup üyelerinin mutluluğu ise yüzlerine yansıdı. Cactus grubunun performansı sonrası Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, grup üyelerine çiçek ve plaket verdi.

Öte yandan vatandaşların beğeni ile gezdiği sergide dünyaca ünlü özel sanatçılar görme engelli Eşref Armağan, iki kolu olmadığı için ayakları ile resim yapan Mariusz Konrad Kedzierski, Tolon Zhumagulov ve bedensel engelli fotoğrafçı ZhouWanping’in eserleri yer aldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın sanatçıları tek tek tebrik ederek, sanat hayatları ve eserleri hakkında bilgi aldığı sergi, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Engelsiz Sanat İlçelere Taşındı

1.Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali yalnızca Mersin Merkez’de değil Tarsus’ta da ilgi odağı oldu. Mersin merkez ile aynı anda Tarsus’ta düzenlenen resim ve fotoğraf sergisi ile konserler Tarsuslu vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’nde açılışı yapılan resim ve fotoğraf sergisinde 2 kolu da olmayan ve resimlerini ayaklarıyla çizen Adıyaman, Besnili Ayşe Işık’ın tabloları da yer aldı.

Vatandaşların karşısında ayaklarıyla resim çizen ve büyük beğeni toplayan Işık’ın yanı sıra, 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ne katılım gösteren Kırşehir doğumlu ve ortopedik yürüme engeli bulunan yumurta kabuğu oyma sanatçısı Hamit Hayran da eserlerini sergiledi. Hayran, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan’a yumurta kabuğu oyma sanatını tanıtırken, sergiyi gezmeye gelenlere de yumurta kabuğu oymanın inceliklerini anlattı.

Kosovalı görme engelli sanatçı Yılka Berisha da sergide resimlerini görücüye çıkardı ve KKTC’nin Gazimağusa kentinden Türkiye’ye 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali için gelen görme engelli bilişim güvenliği uzmanı ve yazılım geliştiricisi, aynı zamanda ney üfleme sanatçısı Ömer Suay, bir dinleti gerçekleştirdi. Suay, ‘Unutamadım, Çırpınırdı Karadeniz ve Uzun İnce Bir Yoldayım’ parçalarını ney ile üfledi ve sergiye katılanları kendisine hayran bıraktı.

Konserde engelli bireyler doyasıya eğlendi

Pazar gününe kadar devam edecek olan ve ilçelere de taşınan 1. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’nin Tarsus ayağına konser coşkusu hâkim olurken, Tarsuslular müzik dolu bir gece geçirdi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal’ın da festival değerlendirmeleri yaptığı gecede Tarsuslu vatandaşlar sanat dolu günler yaşadı  ve engelli bireyler ile tek yürek olarak eğlencenin tadını çıkardı.

Akşam saatlerinde devam eden konserlerde, Litvanyalı şarkıcı, ‘Yetenek Sizsiniz Litvanya’ yarışması üçüncüsü, Emil Korickij sahne aldı ve seslendirdiği şarkılar ile dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

İzmir doğumlu ve çeşitli ülkelerde düzenlenen konserlerde sahne alan akordeon sanatçısı ve vokal genel sanat yönetmeni Muammer Ketencioğlu da Balkan Yolculuğu Grubu ile birlikte sahneye çıkarak en güzel türkülerini söyledi ve festivalde, eğlenceli, türkü dolu bir akşama imza attı.

Hem Mersin Merkez’de hem de Tarsus’ta vatandaşlara yaşattıkları müzik şöleninin gördüğü ilgi karşısında memnuniyet ve gurur duygularını bir arada yaşayan sanatçılar, Mersin’de olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir