İlkokul mezunu Gazeteci Alayumat’a, ‘üniversite yılları’ suçlaması yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

7 aydır tutuklu yargılanan Gazeteci Alayumat hakkında hazırlanan iddianamede, ilginç suçlamalar yer aldı. İlkokul mezunu Alayumat’a, üniversite yıllarında faaliyetlerde bulunduğu suçlaması yapıldı.

Samsun Bafra Cezaevi’nde tutuklu bulunan kapatılan dihaber ajansı Mersin muhabiri Erdoğan Alayumat’ın ilkokul mezunu olduğunu kaydeden Avukat Tugay Bek, müvekkili hakkında hazırlanan iddianamede, üniversite okumamasına rağmen kendisine ‘üniversitedeki faaliyetleri’ şeklinde suçlamalar yapıldığını kaydetti. Bek, hazırlanan iddianameyi ‘hayal ürünü’ olarak yorumlarken, ayrıca incelemeye alınan fotoğraf makinesinde de bir taş ocağı fotoğrafından yola çıkılarak Alayumat’a ilginç suçlamalar yöneltildiğini aktardı.

 

Sınır hattında takip ettiği haberler gerekçe gösterilerek 27 Temmuz 2017’de tutuklanan, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabirleri Erdoğan Alayumat ile tutuksuz yargılanan Nuri Akman geçtiğimiz hafta ilk kez hakim karşısına çıktı. Alayumat’a yönelik hazırlanan iddianamede ilginç iddialar yer aldı. İddialara ilişkin Alayumat’ın avukatı Tugay Bek, değerlendirmelerde bulundu.

 

“ÜNİVERSİTEDEKİ ÖRGÜT FAALİYETLERİ ŞEKLİNDE YAZALIM GİTSİN DEMİŞLERDİR”

İddianamede yer alan, Gazeteci Erdoğan Alayumat’ın öğrencilik yıllarında örgüt faaliyetlerinde bulunduğu ve eğitimini tamamlamasının ardından örgütün gazetesinde faaliyetlerine devam ettiği şeklindeki suçlamayı yorumlayan Bek, “Müvekkilim ilkokul mezunudur ve eğitim ve öğretim hayatını sonlandırmıştır. Erdoğan ve diğer gazeteci arkadaşı Nuri Akman gazetecilik faaliyeti yürütürken yakalanıyor. Muhalif gazeteciler bunlar. Muhalif oldukları için çeşitli rahatsız ettirici haberlere imza atmışlar. Gözaltına alındıktan sonra ‘örgüt üyeliği’ ve ‘ajanlık’ faaliyeti denilerek haklarında iddianame düzenlenmiş. Bu iddianame dosyasında somut bir bilgi bulunamayınca, muhtemelen polis bir varsayımda bulunarak ‘Eğer gazeteciyse üniversite mezunudur. Hiç olmazsa bir üniversite yaşamı olmuştur. Üniversitedeki örgüt faaliyetleri şeklinde yazalım gitsin’ demiştir elde bir delil bulamadıklarından” dedi.

 

“HAYAL GÜCÜ ÇALIŞTIRILARAK HAZIRLANMIŞ”

Bunun yanı sıra iddianamede yer alan bir başka iddiayı da yorumlayan Bek, “Erdoğan’ın fotoğraf makinesinde bir taş ocağının resmi bulunuyor. Bu taş ocağı ile ilgili daha öncesinde bölgedeki çeşitli çevre dernekleri, partilerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüp bir haber yapmış. Taş ocaklarının çevreye verdiği zararları işlemiş. İddianamede bu fotoğraf üzerine hayal gücü çalıştırılarak, ‘bu bir taş ocağı fotoğrafı, taş ocağını hedef gösteriyor, aynı zamanda taş ocaklarında dinamit bulunur, dinamit varsa buradan bunu çalmak istemiş, örgüte vermek istemiş, bazı yerlerde eylem yapacakmış’ gibi ifadeler kullanılmış” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir