‘İmara aykırı’ denilerek kapatıldı. Yeniden açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

Akdeniz Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından 13 Aralık 2017 tarihinde “imara aykırı” denilerek kapatılan Kadın Emeği Değerlendirme Pazarı, yeniden açıldı. Pazarın, mahalle evlerindeki kadınlar tarafından işletilmek üzere açıldığı öğrenildi.

Mersin’in Merkez Akdeniz İlçesinde dönemin HDP’li ilçe belediyesi tarafından 9 Aralık 2016’da kurulan ve bölgede alternatifi olmayan Kadın Emeğini Değerlendirme Pazarı 13 Aralık 2017 tarihinde zabıta ekipleri tarafından kapatılmıştı.

Yaklaşık 50 kadının el emeği ürünlerini satarak geçimini sağladığı alanın imara aykırılığı gerekçe gösterilerek yapılan kapatma işlemine kadınlardan tepki gelmişti. edirne escort

Boşaltılan Kadın Emeği Değerlendirme Pazarcından Maşallah Nas, “Bir zabıta gelip ‘burası babanızın yeri mi neden çıkmıyorsunuz?’ diyerek tepki gösterdi. Burada kendilerine karşı zorluk çıkardığımızı söyledi. Sonra bana bakarak kafasını salladı. Ben bunu kendime bir tehdit olarak görüyorum. Pazardaki tüm kadınların tepki göstermesine, çabalamasına rağmen pazarımızı kapattılar. Belediye başkanının yanına çıktığımızda elinden gelen tüm yardımı yapacağını söylemişti. Başkanımızın elinden gelen tüm yardım pazarımızı kapatmak mıdır? Biz kadınlar olarak belediyenin bize karşı bu tutumunu kabullenemiyoruz. Madem buranın kapatılması gerekiyor uygun bir yer gösterip, bizi oraya taşısınlar. Neden gelip bizden anahtarları alıyorlar? Sürekli bizi yıkım, polis ve zabıta ile tehdit ediyorlar. Artık biz pazarcı kadınların yapabilecekleri bir şey kalmadı. Çünkü pazarımızın anahtarlarını aldılar. Burayı kapatıp bizi sokağa attılar” demişti.

Akdeniz Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise, söz konusu pazarda bazı şahısların mevzuat dışı kar elde eden satışlar gerçekleştirdiği, kontrolsüz yiyecek satışlarının yapıldığı, mevcut binanın imara aykırı olarak inşa edildiği ve hakkında yıkım kararı bulunduğu vurgulanmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir