“İNSAN HAKLARINA AYKIRI YASAYI KABUL ETMİYORUZ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Kemal Göksoy,  Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren İnfaz Yasası’na tepki gösterdi. Göksoy, “İnsan haklarına aykırı yasayı kabul etmiyoruz” dedi.

 

İnfaz Yasası Teklifi, TBMM’de kabul edildikten sonra bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 90 bin kişinin tahliyesinin önünü açan yasaya, “ayrımcı yasa” nitelendirmesiyle tepkiler de devam ediyor.  Gün itibariyle tahliyeler başlarken, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü DİSK/Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy bir açıklama yaptı.  Göksoy, yeni yasadaki düzenlemelerin evrensel hukuk normları ile insan hakları ve demokratik kriterlerden uzak olduğunu savundu.

 

Mecliste kabul edilen İnfaz Yasası’nın, infaz düzenlemelerine dair birçok değişikliği içinde barındırdığını belirten Göksoy, “Ancak AKP-MHP iktidarından beklendiği gibi, bu değişikliklerin evrensel hukuk normları, insan hakları ve demokratik kriterlerle en ufak bir ilgisi bulunmamaktadır. 2020 verilerine göre; 355 hapishanede toplam 282 bin 703 mahpus ile cezaevlerindeki doluluk oranı, Türkiye tarihinde hiç olmadığı bir seviyededir. Yetersiz beslenme, ısıtılmayan ve havalandırılmayan koğuşlar, gün ışığından faydalanamama, yeterli hekim ve sağlık personelinin bulunmaması, muayene ve sevk sürelerindeki uzunluk, hijyen ürünlerinin parayla satılması, temiz ve sıcak suya erişememe, düzenli ve etkin bir sağlık hizmetinden faydalanamama, kötü muamele sebepleriyle zaten hastalık üreten bir konumda olan cezaevleri, salgın hastalıklar bakımından ise son derece riskli alanlardır” dedi.

 

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam haklarının devletin ve iktidarın güvencesi altında olduğunu vurgulayan Göksoy, “Ancak iktidar tarafından meclisten geçmesi sağlanan bu düzenleme ile ortaya çıkmıştır ki, AKP-MHP bloğu yaşam ve sağlık hakkı bağlamında sadece kendisine yakın olanları düşünmektedir. Kendisine muhalif olanların yaşam ve sağlık hakkı ise açıkça ihlal edilmektedir. Bu iktidar ayrımcıdır. Muhalif duruşları nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunan siyasiler, geçmiş dönem milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler, akademisyenler, sosyal medya paylaşımları ile düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmış olan yurttaşlar, öğrenciler bu düzenlemenin kapsamı dışında tutulmaktadır. İktidar kendisine muhalif olanların yaşam hakkını hiçe saymaktadır. Öte yandan siyasi tutsaklar, hasta ve yaşlı, çocuklu tutuklu ve hükümlülerin, tahliye edilmelerini veya infazlarının ertelenmesini de kapsamayan bu yasa, iktidarın insanlık düşmanı zihniyetinin bir dışavurumudur. Yargı eliyle iktidara muhalif kesimleri tutuklamak ve haklarında hüküm kurdurmak bu iktidarın bir uygulamasıdır. İktidara bağımlı ve taraflı olan yargının cezaevlerine doldurduğu siyasi tutuklu ve hükümlülerin, muhaliflerin bu düzenlemeden faydalandırılmamaları, evrensel hukuk kurallarına, AİHM ve AYM içtihatlarına da uygun değildir” diye belirtti.

Bu yasa ile toplumda yeni yaralar açılacağını söyleyen Göksoy, “Cezaevindeki mahpuslar, adeta idam cezasının birer öznesi olacaklardır. 12 Eylül cunta başı Kenan Evren’in ‘asmayalım da besleyelim mi’ sözünün bugünkü yansıması bu düzenlemedir. AKP-MHP nezdinde iktidara muhalif olanların yaşam hakkı yoktur. Dün olduğu gibi bugün de ‘İktidara muhalifsen ölmen gerekir’ anlayışı hakimdir. Bir kez daha söyleyelim ki, yapılan düzenlemede siyasi tutuklu ve hükümlülerin kapsam dışı bırakılması asla kabul edilemez. Hırsızların, rüşvetçilerin, mafyanın, uyuşturucu tacirlerinin, kadına yönelik şiddet uygulamış olanların, çocuk istismarcılarının, tecavüzcülerin faydalanacağı bir düzenleme, sadece iktidara muhalif olanları, düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmış olanları kapsam dışı tutmaktadır. Muhalif duruşları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olanların kapsam dışında tutulmasını, bu insanlık dışı ayrımcılığı asla kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” diye kaydetti.

Göksoy son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Biz, Emek ve Demokrasi Platformu olarak, hukuk ve insan hakları örgütlerini ve kurumlarını, muhalif siyasi partileri, toplumsal muhalefetin bütün kesimlerini, sendikaları, dernekleri, meslek örgütlerini, vicdan sahibi bütün yurttaşları bu düzenlemeyi ve iktidarın bu ayrımcı ve insanlık dışı tutumuna karşı adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir