SON DAKİKA

”İNSAN ÖLÜMLERİNE KARŞI DURMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Tabipler Odası ve SES sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek sözleşmesi yenilenmeyen ve memuriyetten çıkarılma talebiyle Yüksek Disiplin’in Kuruluna sevk edilen Dr. Zeki Sinan Doğan ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bu haber 22 Haziran 2018 - 10:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mersin Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası (SES) üyesi Dr. Zeki Sinan Doğan’ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Aile Hekimliği Sözleşmesinin feshedilmesine tepki gösterildi. Mersin Tabipler Odası Şube binasında gerçekleştirilen açıklamaya Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, HDP ve CHP Milletvekili adayları katıldı.

Son 16 yıldır hekimlere ve tüm sağlık çalışanlarına her türlü zulmü reva gören hükümetin bu uygulamalarına bir yenisinin daha eklendiğini belirten Tabipler Odası Mersin Şube Başkanı Mehmet Antmen, Mersin Tabip Odası ve SES Mersin Şube üyesi Dr. Zeki Sinan Doğan’ın, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Aile Hekimliği Sözleşmesinin feshedildiğini ve memuriyetten çıkarılma talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiği aktardı.

 

SORUŞTURMA İKİ BÜYÜK ÇELİŞKİ İÇERMEKTE

Sözleşme feshinin gerekçesinde yasadışı bir kaç örgütün ismi verilerek sosyal medya aracılığı ile bu örgütlerin propagandasının yapıldığının iddia edildiğini aktaran Antmen, ‘‘ Bu soruşturma kendi içerisinde dahi iki büyük çelişkiyi içermektedir. Birincisi ve en önemlisi yasadışı örgütler ile ilişki, bağımsız mahkemelerin verebileceği bir karardır ve bu konuda hakkında hiç bir hüküm olmayan Dr. Zeki Sinan Doğan’ın disiplin soruşturması sırasında yapılan inceleme ile bu örgütlerin propagandasını yaptığı iddia edilmektedir ki, bu iddianın hiç bir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. İkinci çelişki ise soruşturmayı yapan yetkili bildiği bütün yasadışı örgütleri yan yana yazarak ortada çok büyük bir suç varmış havası vermeye çalışmıştır. Bahsi geçen örgütlerin hepsinin aynı anda propagandasını yapmak da hukukun doğasına aykırıdır’’ diye konuştu.

ADALET BU ÜLKEDE YAŞAYAN HERKESİN HAVA VE SU KADAR İHTİYACIDIR

Bu gerekçelerle, Mersin Tabip Odası ve SES Mersin Şubesi olarak Dr. Zeki Sinan Doğan’ın suçsuzluğuna yürekten inandıklarını belirterek, açılan soruşturmaların bir an önce geri alınması ve Aile Hekimliği sözleşmesinin yinelenmesi gerektiği vurguladı. Antmen, ‘‘Özellikle OHAL’in ilanından itibaren muhalifleri sindirmenin bir aracı olarak binlerce doktor ve sağlık çalışanı, haklarında en ufak bir soruşturma dahi yokken kamu hizmetinden ihraç edilmişlerdir. Yine Tıp Fakültelerinden mezun olan üç yüzden fazla meslektaşımızın zorunlu hizmet atamaları hiçbir gerekçe gösterilmeden halen yapılmamış durumdadır. İki gün önce bir Tv Kanalında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarını da hayretle izledik. Makamına yakışmayan bir sorumsuzlukla Türk Tabipleri Birliğini, Baroları, Ticaret Odalarını hedef alan Soylu’yu hemen özür dilemeye ve istifa etmeye davet ediyoruz. İçişleri Bakanı’nın bu konuşmaları yapabildiği bir ülkede adalete güven sıfırlanır. Adalet ise bu ülkede yaşayan herkesin hava kadar, su kadar öncelikli ihtiyacıdır’’ diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Suruç’ta yaşanan olayı hatırlatan Antmen, ‘‘ Biz sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle mücadele ederken, Suruç olayında yaşanan tanıklıklar göstermektedir ki, sağlık hizmet alanları pervasızca şiddetin uygulanabildiği, güvenlik güçlerinin şiddeti önlemek bir yana, müdahale etmekte dahi aciz kaldığı kamusal alanlar haline gelmiştir. Yine bizler inanıyoruz ki karanlığın en koyu anı, şafağın sökmesine en yakın olan andır. AKP hükümetinin 16 yıl boyunca tüm Türkiye’ye uyguladığı bu zulüm politikalarının en kısa sürede sonlanması dileğiyle arkadaşımız, üyemiz ve merkez delegemiz Dr. Zeki Sinan Doğan’ın her zaman yanında olacağımızı, hakkını sonuna kadar arayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.’’

SAVAŞLARA VE İNSAN ÖLÜMLERİNE KAŞI DURMAYA DEVAM EDECEĞİM

Açıklamanın adından konuşan Dr. Zeki Sinan Doğan, ‘‘28 yıllık hekimlik dönemimde insan benim için en önde ki varlıktır. Uzun yıllardır insanların ölmemesi için mücadele ettim hayat kurtardım. Kurtarmaya da devam edeceğim. Savaşlara ve insanların ölümüne bugüne kadar nasıl karşıysam bundan sonra da karşı olacağım. İster sözleşmem feshedilsin ister memurluktan atılayım.’’

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.