İşçi derneklerinden tarım işçilerine çağrı: “İşe çıkmayın!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Tarım işçilerinin yevmiyelerinin arttırılmasıyla ilgili yaptıkları görüşmelerden istedikleri sonucu alamayan işçi dernekleri, “işe çıkmama” çağrısı yaptı.

 

 

Çukurova bölgesindeki işçi dernekleri ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) arasında tarım işçilerinin yevmiyelerine ilişkin yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. İşçi dernekleri 2020 yılı için 116 TL yevmiye talep ederken, ihracatçılar birliği ise 102 TL önerdi.

Anlaşmanın sağlanamaması üzerine talebin tekrardan görüşülmesinde ısrarcı davranan işçi dernekleri temsilcileri, tüm uğraşlarına rağmen cevapsız kaldıklarını belirtti.

Bunun üzerine işçi dernekleri, yayınladıkları bir açıklama ile “Pazartesi günü itibariyle yevmiye için belirledikleri miktar kabul edilene dek işe çıkmayın” çağrısı yaptı.

 

Adana İşçi Dernek Başkanı, Mersin İşçi Dernek Başkanı, Tarsus İşçi Dernek Başkanı ve Ceyhan İşçi Dernek Başkanı imzasıyla yayınlanan çağrıda şu ifadelere yer verildi: “AKİB bugüne kadar tüm çabalarımıza cevapsız kaldığından 14.09.2020  tarihinden itibaren tüm emekçi, çavuş, servişçi arkadaşlarımızı evinde oturmaya davet ediyoruz. Sonuç alıncaya kadar bu oturma eylemi devam edecektir. Alınan kararlar Elçiler Birliği adına birlikte alınmıştır.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir