“İşçileri ücretsiz izne çıkarmak sorun değil de greve çıkmak mı sorun”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İşçilerini ücretsiz izne çıkaran Soda Sanayi A.Ş. önünde düzenlenen protesto eyleminde konuşan Petrol-İş Sendikası Genel Sekreteri Salih Akduman, grev kararının yasaklanmasını eleştirerek, “Fabrikayı durdurmuşlar. İşçileri ücretsiz izne çıkarmışlar. Bu sorun değil de greve çıkmak mı sorundur?” dedi.
Akdeniz İlçesi Kazanlı Mahallesi’nde Kimyasallar Grubu’na ait Soda Sanayi, Kromsan ve Tuz İşletmeleri A.Ş. fabrikalarında çalışan işçiler, fabrika önünde açıklama yaptı. Petrol-İş sendikasına üye işçiler ile işveren arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS)’in olumsuz sonuçlanması üzerine grev kararı alan işçiler, işveren tarafından zorunlu ücretsiz izne çıkarıldı. İşçilerin aldığı grev kararı da “milli düzeni bozucu nitelik” gerekçesiyle 60 gün süreyle yasaklandı.
İşverenin görüşme talebi üzerine fabrikada çalışan işçiler Petrol-İş Mersin Şubesi’nin çağrısıyla Soda Sanayi A.Ş. fabrikası önünde bir araya geldi. Burada kısa bir açıklama yapan Petrol-İş Genel Sekreteri Salih Akduman, geçen hafta işveren ile başlayan görüşmelerin belli bir aşamadan sonra tıkandığını hatırlatarak, işçilerin huzursuzluğunu işverene hissettirdiğini söyledi. TİS’i masada huzur içinde sonlandırmak istediklerini belirten Akduman, “Biz başka kapılarda çare aramadık. Başka kapılara sığınarak ‘acaba bu sözleşmeyi nerde akamete uğratırız’ diye başka kapıları aşındırmadık. Gelin buradaki insanlar sizin çalışanlarınız. Karşılıklı bir teklif verdik. Kimse bizim aklımızla oynamasın” dedi.
Grev yasağını kınayan Akdumun, “Fabrikayı durdurmuşlar. İşçileri ücretsiz izne çıkarmışlar. Bu sorun değil de greve çıkmak mı sorundur?” diye belirtti. İşverene seslenen Akduman, “Cumhurbaşkanının kararnamesini elimize verip sözleşmeye oturmamızı mı bekliyorlar? Bizim bizden başka gidecek yerimiz yok.  Kimse bir yerlere sığınarak, ülkeyi yönetenlerin üzerinden işçilere, emekçilere bir şey yaptırmasın. Milli güvenliğe ve genel sağlığa aykırı olduğu söyleniyormuş. Bu grev tehditse peki neden fabrikayı durduran işverene müdahale etmiyorsunuz? Boyun mu eğeceğiz bunlara?  Başka yerlerden güç alarak, ilişkiler harekete geçirilerek işçilere baskı oluşturamazsınız” diye konuştu.
Açıklamanın ardından sendika temsilcileri işçilerin alkış ve sloganları eşliğinde fabrikaya geçerek işveren ile görüşmeye başladı.
Kaynak:MA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir