“İşimiz için ‘hayır’ diyoruz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİSK Genel Başkanı Beko, “Bugün KHK’lar ile 100 bininin üzerinde kamu çalışanının ihraç edildi, kayyum atanan belediyelerden bin 500’e yakın işçi işten atıldı. Bunların gidecek bir mahkemesi bile yok” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) öncülüğünde Türkiye’nin çeşitli kentlerinde gerçekleştirilen ‘İşçilerin Hayır Buluşmaları’ bu gün Mersin’de yapıldı. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar işçilere seslendi. Çok sayıda işçinin katıldığı panel öncesi Yenişehir Belediyesi Başkanı İbrahim Genç ile belediyede örgütlü sendika olan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Genç ile sendika yetkilileri arasında TİS’in imzalanmasının ardından panele geçildi.

“GELECEĞİMİZ İÇİN HAYIR” yenimahalle escort
Panelde ilk olarak söz alan DİSK Genel Başkanı Beko, devletin kararnamelerle yönetileceğini savunarak, Cumhurbaşkanı’na OHAL ilan etme ve kararname çıkartma yetkisi verileceğini dile getirdi. Bir gecede çıkartılacak kararname ile işçilerin kıdem tazminatı, işsizlik fonu geliri, iş güvencesinin elinden alınabileceğini ifade eden Beko, “Geleceğimiz için, işimiz, aşımız, ekmeğimiz için ‘Hayır’ diyoruz”

“BİZİM ÇOCUKLARIMIZ 18 YAŞINDA KİRALIK İŞÇİ OLACAK”
İktidar milletvekillerinin oyları ile meclisten geçen kiralık işçi uygulamasını ‘insan ticareti’ olarak değerlendiren Beko, “Kiralık işçinin kıdem tazminatı olamaz, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinden faydalanamaz, işsizlik fonundan yararlanamaz, 8 aydan fazla çalışamaz. Önümüzdeki dönemde 6 buçuk milyon işçi bu kapsamın içine girecek. Eğer referandumdan ‘Evet’ çıkarsa 6 buçuk milyon çalışanın kiralık işçi olmasına ‘Evet’ demiş olacaksınız. Bakanların çocukları 18 yaşında milletvekili olacak, bizim çocuklarımız kiralık işçi olacak. Buna izin vermeyeceğiz. Eğer 6 buçuk milyon çalışanın kiralık işçi olarak çalışmasını istemiyorsak ‘Hayır’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“İNSANİ GELİŞİME ÇOK ZARARLI”

Başkanlık sisteminde sendikaların etkisiz hale getirildiğini, işçilerin daha fazla çalışıp daha fazla öldüğünü, insani gelişmenin çok daha zayıf olduğunu öne süren Beko, şöyle konuştu: “Başkanlık rejimi daha eşitsiz, toplumsal cinsiyet eşitsizliği daha yüksek, işçiye ve insani gelişime çok zararlı. Başkanlıkla yönetilen ülkelerde insan ömrü en fazla 67 yıl ama parlamenter sistemle yönetilen ülkelerde 70’ten fazla. AKP iktidarından bu yana 18 bin işçi arkadaşımızı iş cinayetine kurban verdik. Gerekli önlemleri almıyorlar ve insanlarımızı öldürüyorlar. İnsanlarımızın iş kazasına kurban vermemek için referandumda ‘Hayır’ diyeceğiz.”

Olağan Üstü Hal (OHAL) altında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birlikte işten atılan emekçilere de değinen Beko, “Darbelerden en fazla zarar gören biziz. 12 Eylül’de sendikamız kapatıldı. Bugün KHK’lar ile 100 bininin üzerinde kamu çalışanının ihraç edildiğini, kayyum atanan belediyelerden bin 500’e yakın işçi işten atıldı. Bunların gidecek bir mahkemesi bile yok” diye konuştu.

“PAYLAŞIM EŞİTSİZLİĞİ GENİŞLEDİ’”

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise, Türkiye’de gelir dağılımında eşitsizlik olduğunu belirtti. Türkiye’de 780 bin kişinin 800 milyar dolar olan Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 54’ü olan 432 milyar doları paylaştığını dile getiren Sağlar, “Paylaşım eşitsizliği alabildiğinizce geniş. Hepimiz borçlandık. 25 milyon insan borçlu. Yurttaşın kredi kartı borcu 424 milyar TL. Bunların 18 milyar TL’si icrada. Faili meçhul cinayetler, hak gaspları giderek arttı. Cezaevlerindeki insan sayısı 198 bine ulaştı. Bunların karşısında yargı biri kişi için çalıştı. Kimseyi korkutamazsınız, korkmuyoruz” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir