porn list

“Islah çalışması adı altında bir doğa katliamı yaşandı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Mersin İl Örgütü Ekoloji Komisyonu üyeleri, Müftü deresinde yapılan ağaç katliamına tepki gösterdi. Olay yerinde incelemelerde bulunan HDP’liler, yapılan katliama karşı suç duyurusunda bulunacaklarını kaydettiler.

Devlet Su İşleri (DSİ)’nin ıslah çalışması yürüttüğü Müftü Deresi’nde asırlık ağaçların kesilmesine tepkiler dinmiyor. HDP Mersin İl Örgütü Ekoloji Komisyonu üyeleri, parti İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bedriye Kuş ile birlikte ağaç katliamının yapıldığı alanda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan HDP Mersin İl Örgütü Ekoloji Komisyonu üyesi İhsan Demiröz, “Eskiden bu bölgede çeşit çeşit kuş türü yaşardı ve insanlar kesilen bu ağaçların dibinde nefes alırdı. Şimdi genel ıslah çalışması adı altında bir doğa katliamı yaşandı. Burada betonlaşmaya ve ranta dayalı doğa katliamı var” dedi.

“YALNIZCA AĞAÇLAR DEĞİL, KUŞLARIN YAŞAM ALANI DA KATLEDİLDİ”

Dere ıslah çalışması yürüten Devlet Su İşleri’nin bu ağaç katliamından sorumlu olduğunu kaydeden HDP Mersin İl Örgütü Ekoloji Komisyonu Üyesi İhsan Derinöz, “Ağaç kesiminin yapıldığı alanda dün yeşil bir görüntü vardı. Bugün ise yalnızca kesilmiş ağaç kökleri bulunuyor. Eskiden bu bölgede çeşit çeşit kuş türü yaşardı ve insanlar kesilen bu ağaçların dibinde nefes alırdı. Şimdi genel ıslah çalışması adı altında bir doğa katliamı yaşandı. Burada betonlaşmaya ve ranta dayalı doğa katliamı var” diye belirtti.

İstenseydi ağaçlar kesilmeden de çalışmanın yürütebileceğini söyleyen Derinöz, “Olayın akabinde yaptığım tespite göre yaşları 80 ile 100 arası 17 ağaç yok edildi. Yalnızca o ağaçlar değil, burada yaşayan 13 tür kuşun yaşam alanı da katledildi” dedi.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bedriye Kuş ise, “Burada bir millet bahçesi yapılacağı bahsi geçtiğinde biz meclis üyeleri olarak doğadan, vatandaştan yana tavır alıp tepkilerimizi dile getirmiştik. Ancak bugün gelinen noktada onlarca ağacın katledildiğini gördük. Oysa ağaçlar kesilmeden de bu ıslah çalışması yürütülebilirdi. Ama öyle yapmadılar. Bundan sonraki sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Gerektiği yerde suç duyurusunda da bulunacağız” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir