İsrail’in Gazze’deki katliamı protesto edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, İsrail’in Gazze’deki 60 Filistinli’yi katlettiği saldırıyı lanetledi.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması ve İsrail güçlerince Gazze’de yapılan katliam yurt genelinde protesto edildi. Mersin’de de Özgür Çocuk parkında yapılan açıklamada “Onurlu ve haklı mücadele eden Filistin halkının yanındayız”, “Katil İsrail, ABD Ortadoğu’dan defol” pankartlarının yanı sıra “İşgalci ABD Filistin’den defol”, “Geri dönüş engellenemez” dövizleri taşınırken, “İsrail, ABD Filistin’den defol” sloganları atıldı. Basın açıklamasını KESK Mersin Şubeler Platformu dönem sözcüsü Canan Solak okudu.

Açıklama, Filistin’de yaşamanı yitirenler adına girilen bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Gazze Şeridi’nde barışçıl gösteriler düzenleyen Filistinlilerin üzerine İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 60 kişinin katledildiği ve 2 bin 770 kişinin de yaralandığını belirterek konuşmasına başlayan Solak, “70 yıl önce Siyonistlerin İsrail devletini kurduklarını ilan etmelerinin hemen ertesinde Filistin’deki etnik temizlik süreci hızlanmış, Siyonist güçler tarafından yüz binlerce Filistinli yerlerinden edilmiş, 20’den fazla katliam gerçekleşmiş ve 4 yüzü aşkın Filistin köyü haritadan silinmiştir” dedi.

Devamında Solak, “ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı ‘Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğuna dair kararını hayata geçirmesini Konfederasyonumuz daha ilk günden açık bir provokasyon olarak nitelemiş kamuoyuna yaptığı basın açıklaması ile kararı geri alınması gerekliliğini vurgulamıştı. ABD provokasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoru ile bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkını meşru taleplerini destekliyor ve dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı Filistin ve İsrail halklarını bir arada barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Açıklama 5 dakikalık oturma eylemiyle sonlandı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir