“İŞSİZLİK GENÇLER ARASINDA MADDE BAĞIMLILIĞINI ARTTIRIYOR”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkede artarak devam eden işsizliğin nedeni olarak hükümetin politikalarını gösteren yurttaşlar, “İktidar koltuk sevdasından vazgeçerek halkın istediği politikaları hayata geçirmeli” dedi. Servet Sever’e göre, işsizlik gençler arasında madde bağımlılığını artırıyor.

Türkiye, 205 ülke arasında yüzde 10.9 işsizlik oranı ile dünyanda işsizlik oranının en düşük olduğu 149’uncu ülke konumunda. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, işsizlik Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 202 bin kişi artarak 4 Milyon 202 bin kişiye ulaştı.

Konuya ilişkin görüştüğümüz yurttaşlar, ülkede artarak devam eden işsizliğin nedeni olarak hükümetin politikalarını gösteriyor.

‘2 YIL ÖNCE MEZUN OLDUM AMA ATANAMADIM’

Şırnak’tan Mersin’e iş bulabilme umuduyla geldiğini, ancak tüm uğraşlarına rağmen iş bulamadığını belirten Azad Varlı (28), 2 yıl önce mezun olduğu Sosyoloji bölümünden ise atanamadığını ifade etti. Ülkede artarak devam eden işsizliğe dikkat çeken Varlı, işsizliğin neden olarak da hükümetin politikalarını işaret etti. Hükümetin, aile nüfus planlamasına yönelik çağrılarını anımsatan Varlı, şöyle devam etti: “Genç nüfus artsın deniyor, ama gençler için plan yapılmıyor. Benim gibi işsiz kalacak yeni nesiller yaratılıyor. Çünkü ekonomik kriz tırmanmaya devam ediyor. Bu duruma son vermenin yolu ise öncelikle ekonomik bağımlılığı ortadan kaldırmaktır. Bir zamanlar ihraç ettiğimiz tarımsal ürünler dahi şimdilerde ithal oldu. Gübreye getirilen zamlar ise cabası. İşsizliğim nedeniyle 5 yıl sürdürdüğüm ve evlilik planları yaptığım ilişkimi bitirmek zorunda kaldım. İktidar, koltuk sevdasından vazgeçerek halkın istediği politikaları hayata geçirmeli. Önemli olan gençler ve gelecek. Tek isteğimiz geleceğe yönelik politikaların oluşturulmasıdır” diye konuştu.

‘İŞSİZLİK MADDE BAĞIMLILIĞINI ARTTIRDI’

İstediği kalıcı ve sigortalı bir iş bulamadığı için çalışma deneyimlerinin tümünün günü birlik ve yevmiye usulü şeklinde sürdüğünü belirten Servet Sever (21) de, işsizlik nedeniyle yaşadığı geçim sıkıntısının kendisini zorladığını ifade etti. Mersin’deki işsizliğin yansımalarının Atatürk Parkı’nda gözlemlenebileceğine dikkat çeken Sever, “Aylık iş bulamıyoruz. Mülteci göçü ile birlikte ucuz iş gücünde de artışlar yaşandı. Böylece bizler için de iş olanakları ortadan kalktı. Asıl mesleğim fırıncılık ancak çalışacak bir yer bulamıyorum. Başvurduğum yerler ise sigortasız ve ucuz ücret ile çalışmamı istiyor. Bunu kabul etmediğim için de çalışmıyorum. İşsizlik, gençler arasında madde bağımlılığını arttırdı” ifadelerini kullandı.

‘İŞKUR’A GİDENLERİN HADDİ HESABI YOK’

İŞKUR’a başvurması sonrası geçici olarak kimi işlerde çalıştırıldığını belirten Ayvaz Yıldız (40) da, bir hafta önce yaptığı temizlik işinin süresinin tamamlandığını ve 3 ay sonra tekrar iş başvurusunda bulunacağını belirtti. Yıldız, “Halimden memnun olabilir miyim hiç? Nişanlıyım, ama evlenemiyorum. Hayat pahalı, her şey zamlı. Altın aldı başını gidiyor. İŞKUR’a her gün iş başvurusu için gidiyorum. Oraya gidenlerin haddi hesabı yok. Dünya kadar işsiz var Türkiye’de. Şu an bulunduğumuz Atatürk Parkı ise işsizlerle dolu. Park dışında oturduğumuz her yer paralı. Simit, su satmaya çalıştım ama zabıta izin vermedi. Geçici işte çalışmamız isteniyor ama nasıl olacak? 9 ay sonra iş bittiğinde ne yapacağız diye düşünen yok” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı / Ergin Çağlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir