“İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, İpek intihara sürüklenmemiş olurdu”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Mersin Kadın Meclisi Sözcüsü Gülay Şen, “Biz kadınlar biliyoruz ki, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, uzman çavuş Musa Orhan, İpek’in ilk başvurusu ile tutuklanmış, İpek intihara sürüklenmemiş olurdu” dedi.

HDP Mersin Kadın Meclisi, Batman’da Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel istismarına maruz kalan ve akabinde intihar eden 18 yaşındaki İpek Er ile erkek şiddeti ile katledilen tüm kadınların durumuna dikkat çekmek için il binası önünde basın açıklaması halkalı escort gerçekleştirdi.

Açıklamada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Gülay Şen, “İntihar değil erkek şiddeti! Katledilen kadınlar isyanımızdır” diyerek, her gün kadıların katledildiğini, şiddete maruz kaldığını, taciz ve tecavüze uğradığını dile getirdi. Konunun yargı önüne getirildiği zaman yargının hep erkekten yana tavır aldığını kaydeden söyleyen Şen, “Temmuz ayında Siirt’te uzman çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğrayan 18 yaşındaki İpek Er, olayla ilgili şikayette bulunmuş, ancak yargı tecavüz şüphelisini serbest bırakmıştı. İntihara sürüklenen İpek yaşamını kaybetti. Yargı, Musa Orhan’ın tutuklanması için yine sosyal medyada tepkinin yükselmesini bekledi” dedi.

Kadına yönelik şiddetin, kadın katliamların arttığı bir dönemde iktidar partisinin İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açtığını kaydeden Şen, “Oysa biz kadınlar biliyoruz ki, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı uzman çavuş Musa Orhan, İpek’in ilk başvurusu ile tutuklanmış, İpek intihara sürüklenmemiş olurdu” diye konuştu. Şen, “İstanbul Sözleşmesini uygulamayanlara, Sözleşmeyi kaldırmak isteyenlere bir kez daha sesleniyoruz: Bizler sokaklardan, meydanlardan, mahallelerden, işyerlerimizden, kampüslerden, mahkeme salonlarından ve bulunduğumuz her yerden ilmek ilmek ördüğümüz dayanışmamızla tecavüzcüleri, istismarcıları, katilleri, erkek adaleti alaşağı edecek, haklarımızdan ve hayatlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir