“İSTİSMAR BİR KEZ DAHA AKLANDI”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Silifke’de 5 kişi tarafından uğradığı cinsel istismar sonucu hamile kalan, yüzde 50 zihinsel engelli 22 yaşındaki S.Ş.’nin karar duruşmasında tutuksuz yargılanan sanıklara beraat kararı verildi. Kararı eleştiren Mersin Barosu Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, “Beraat kararıyla istismar bir kez daha aklandı” dedi.

Silifke’de aynı mahallede oturduğu 5 kişi tarafından uğradığı cinsel istismar sonucu hamile kalan, yüzde 50 zihinsel engelli 22 yaşındaki S.Ş.’nin karar duruşması Silifke Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mağdur S.Ş.’ ye karşı işlenen istismar suçundan dolayı tutuksuz yargılanan sanıklara, Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mütalaası doğrultusunda beraat kararı verildi. Duruşmaya mağdur vekili olarak Katılan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, beraat kararıyla istismar davasının bir kez daha aklandığını söyledi. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner ise, beraat kararına ilişkin istinaf başvurusu yapacaklarını belirtti. Duruşmaya Mersin Barosu’nun müdahil olarak katılma talebi reddedildiğinden, Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyesi Av. Ece Kovan Demirtaş ve Av. Aslı Trak, Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner, merkez üyesi Av. Sebahat Gençtarih ve Av. Tuğçe Alper Mis mağdur vekili olarak katıldı.

YEŞİLBOĞAZ: “ADALETİN YERİNİ BULACAĞINI HEP BİRLİKTE GÖRMEYİ ÜMİT EDİYORUZ”

Alınan kararı eleştiren Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Dosyada bulunan Adli Tıp Genel Kurulu’nun raporu, beraat kararına dayanak yapıldıysa da; dosya içerisinde mağdurun doğuştan var olan akıl zayıflığı nedeniyle Mersin ve Silifke’ de alınmış olan raporları var. Ayrıca en son 27 Mayıs 2019 tarihinde, Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı’nda görevli adli tıp uzmanı ve psikiyatri uzmanının imzasını taşıyan, ‘Uzman Mütalaa Raporu’ da bulunmaktadır. En son alınan raporda mağdur S.Ş.’ nin ‘akıl zayıflığının olduğu, kendisine karşı işlenen eylemin ahlaki kötülüğünü idrak edemeyeceği, ruhsal bakımdan kendisini savunmasına mani olacak mahiyette ve derecede akıl zayıflığı olduğu’ şeklinde rapor olmasına karşın, raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesi talep edilmiş, ancak Cumhuriyet Başsavcılığı da, mahkeme heyeti de, raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesini sağlamamışlardır. Mahkemenin sanıklar hakkında vermiş olduğu beraat kararı, hukuken ve vicdanen kabul edilebilir bir karar değildir. İstismar bir kez daha aklanmıştır. Bu yerel mahkeme kararıdır. Sanık avukatları davayı duruşmalarla istinaf etmişlerdir. İstinafta da bu konu ayrıntılarıyla izah edilmiştir. Vesayet altındaki kişiye yapılan cinsel istismarın cezasız kalmaması için kararın bozulacağına inanıyoruz. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılarak, adaletin sağlanması için sürecin takipçisi olacağız ve adaletin yerini bulacağını hep birlikte görmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.


GÜNER: “BERAAT KARARINA İLİŞKİN İSTİNAF BAŞVURUSU YAPACAĞIZ”


Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner ise, “Birçok dosyada olduğu gibi, bu dosyada da adalet tecelli etmemiştir. Adalet bir kez daha yara almıştır. Özel okullarda eğitim alan, vasisi bulunan, akıl zayıflığı raporlarla belgelenmiş olan mağdur S.Ş. bir kez daha mağdur edilmiştir. Beraat kararına ilişkin istinaf başvurusu yapacağız. Umuyoruz ki, sanıklar hak ettikleri cezayı alacaklardır” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir