İstismar sanığı dede tutuklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Mersin’de, 5 yaşındaki torununa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla Anne Şenay S.’nin şikayeti üzerine hakkında dava açılan Dede M.S., çıktığı ilk duruşmada tutuklandı. Anne S., “Adaletin yerini bulacağına inanıyorum” dedi.

Mersin’in Mut ilçesinde 3 Eylül 2016 tarihinde 5 yaşındaki kızı A.S.’nin, kayınpederi M.S. tarafından cinsel tacize uğradığını öğrenen Anne Şenay S.’nin suç duyurusunda bulunmasının ardından başlatılan soruşturma sonunda açılan davanın ilk duruşması, Silifke Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.Duruşmada, sanık M.S.’nin yanı sıramağdur 5 yaşındaki A.S., Anne Şenay S. ve Baba O.S. ile minik kızın 6 ve 8 yaşlarındaki iki ağabeyi dinlendi. Duruşma sonunda, salona tutuksuz giren Dede M.S.,‘kuvvetli suç şüphesi oluştuğu’ gerekçesiyle tutuklanarak çıkarıldı.

 

“Adaletin yerini bulacağına inanıyorum”

Duruşmanın ardından Anne Şenay S., açıklama yaptı. Duruşmada çok güzel gelişmeler olduğunu ve adaletin yerini bulduğunu belirten 3 çocuk annesi 33 yaşındaki Şenay S., “Duruşmada yalanlar ortaya çıktı. Benim iftira atmadığım ortaya çıktı. Duruşmada, kayınpederimin suçlu olduğuna karar verildi. Delilleri karartmak için ellerinden geleni yaptılar ama çok şükür amaçlarına ulaşamadılar. Çocuğumun dedesi suçlamaları kabul etmedi ama çok çelişkili ifadeler verdi” diye konuştu.

Eşi O.S.’nin duruşmadaki tutumuna şaşırdığını dile getiren Şenay S., “Eşim, 6 ay önce babasından şikayetçi olmuş ve ‘kızımın arkasındayım, sonuna kadar gideceğim’ demişti ama mahkeme salonunda hakim karşısında bizi şok etti. Kızımıza inanmadığını, benim de yalan söylediğimi anlattı. Mahkemeyi çocuklarımın ifadeleri kurtardı. Oğullarım da kardeşlerine dedesinin yaptıklarını anlattılar, hiç saptırmadan gerçekleri söylediler. İnşallah adalet yerini bulacak. İnşallah devamI gelir. Biz elimizden geleni yapacağız. Ben, kızımın namusunu, iffetini niye ayaklar altına alayım, neden iftira atayım? Kızımın arkasında sonuna kadar gideceğim” ifadelerini kullandı.

 

“Kuvvetli suç şüphesi oluştuğu gerekçesiyle sanığın tutuklu olarak yargılanmasına karar verildi”

Minik mağdur A.S.’nin avukatı Şerife Arıcı Yıldız da geçen yıl Eylül ayında Mut’ta, M.S. adlı kişinin 5 yaşındaki torununa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıylaaçılan soruşturma sonunda Silifke Ağır Ceza Mahkemesi’nde Dede M.S. hakkında dava açıldığını anımsattı. Yıldız, “Davanın ilk duruşması dün görüldü. Gerek dosyadaki deliller gerek duruşmadaki ifadeler sonucunda ‘kuvvetli suç şüphesi oluştuğu, suçun katalog suçlardan olduğu, sanığın da delilleri karartmaya yönelik eylemlerinin dosyada sabit bulunduğu’ gerekçeleriyle sanığın tutuklu olarak yargılanmasına karar verildi. Duruşma da 23 Ocak 2018’e ertelendi” şeklinde konuştu.

 

“Sanığın bugüne keder tutuklanmaması kamu vicdanını rahatsız etmişti”

Sanığın bugüne kadar tutuklanmamasının hem kendilerini hem de kamu vicdanını rahatsız eden bir durum olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları söyledi: “Bu kadar önemli, ağır cezayı gerektiren bir suçu dedenin torununa yönelik olarak işlemiş bulunması durumu var. Ayrıca, ilk günlerde annenin şikayetinden sonra çocuğun babasının, eşinin şikayetten vazgeçmesine yönelik baskıları sonuçsuz kalınca, kadına şiddet uygulayıp evden kovmuştu. Bu, gerçeğin ortaya çıkmasına engel olmasına yönelik bir davranıştı ve çeşitli şekillerde sonrasında da devam etmişti. Tüm bunlara rağmen sanığın tutuklanmaması bizi de kamu vicdanını da rahatsız eden bir durumdu. Dün nihayet tutuklama kararı çıktı.Dede, böyle bir şeyi yapmasının asla mümkün olmayacağını, torunlarını çok sevdiğini, torunlarının da onu sevdiğini, bunun kendisine gelini tarafından atılmış bir iftira olduğunu söyledi.Duruşmada, mağdurun da iki ağabeyinin de suçu oluşturan eylemlerle ilgili anlatımları çok mide bulandırıcı, çok üzücü şeylerdi. Fakat bundan daha çok bizi acıtan durum ise Baba O.S.’ninçocuğuna ve eşine inanmayıp, duruşmada bir baba gibi değil de sanığın avukatı gibi konuşması ve babasını savunmaya yönelik ifadeleri oldu. Herkesin önünde çocuklarını dinlemesine rağmen hala babasını savunması bizim için çok şaşırtıcı bir tablo oldu” dedi.

Şenay S.’nin eşinden boşanmak için açtığı davanın da halen devam ettiğini ifade eden Yıldız, “Eşi, Şenay Hanıma uyguladığı darptan dolayı da Mut Asliye Ceza Mahkemesi’nden ceza aldı. Onu da istinaf mahkemesine göndermiş ama ceza kararı çıktı” diye konuştu.

 

“Adaletin bir an önce tecellisini bekliyoruz”

Soruşturma aşaması çok uzamasından şikayetçi olan Avukat Yıldız, “Bu da çocuğu ve annesini çok endişelendiren bir durum oldu. Bu kadar önemli bir suçla ilgili soruşturma dosyasının bu kadar uzamaması gerekiyordu. Çünkü biz bu suçları sadece kişiye karşı işlenmiş değil, topluma karşı işlenmiş bir suç kabul ediyoruz. ‘Geç gelen adalet, adalet değildir’ diye bir söz var. Adaletin bir an önce tecellisini bekliyoruz artık, uzamadan. Araştırılacak çok da fazla bir şey kalmadı, iki tanık dinlenecek. Diğer duruşmada karara bağlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Olayın geçmişi


Mersin’de 3 çocuk annesi Şenay S., kayınpederi M.S.’nin, 5 yaşındaki kızına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, ardından başlatılan soruşturma sonunda da dava açılmıştı. Kayınpederi ile ilgili kan donduran iddialarda bulunan Anne Şenay S., eşi O.S.’nin, babasının yaptıklarını bir türlü kabullenemediğini ve şikayetinden vazgeçmesi için sürekli fiziksel şiddet uyguladığını, kendisini evden kovduğunu belirtmişti. Olaydan sonra Mersin merkezde kiralık bir evde 3 çocuğuyla birlikte oturmaya başlayan Şenay S.,3 Eylül 2016 tarihinde Mut’taki evlerinde, kayınvalidesinin telefonla arayarak çocukları istemesi üzerine kızının, “Baba ben dedemlere gitmem. Dedem her gittiğimde ben çekiyorum külotumu indiriyor. Bana içki içiriyor. Bana çıplak filmler izletiyor” dediğini anlatmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir