Kaçağa karşı teknolojik su saatleri geliyor

featured
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER, MUHTARLIK İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI'NIN ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILA ŞEKİL VERECEK OLAN STRATEJİK PLAN ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA DÜZENLEDİĞİ ÇALIŞTAYA KATILDI. (İHA/MERSİN-İHA) Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kentte su saatlerinin değişeceğini belirterek, "Son teknoloji saatler koyacağız, bundan bedel almayacağız. Kaçak kayıpları önlememiz lazım. Onu önlediğimiz takdirde, biz su fiyatlarını daha ucuz yaparız" dedi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kentte su saatlerinin değişeceğini belirterek, “Son teknoloji saatler koyacağız, bundan bedel almayacağız. Kaçak kayıpları önlememiz lazım. Onu önlediğimiz takdirde, biz su fiyatlarını daha ucuz yaparız” dedi. 

Seçer, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın önümüzdeki 5 yıla şekil verecek olan stratejik plan çalışmaları kapsamında düzenlediği çalıştaya katıldı. Dört merkez ilçedeki muhtarlar ile bir araya gelen Seçer, mahallelerin ve muhtarların talep, öneri ve şikayetlerini dinledi. Kenti geleceğe taşıyacak hedeflerini anlatan Seçer, çalıştay sayesinde vatandaşlarla birlikte muhtarların sorunları ve istekleri üzerine de oldukça yararlı sonuçlar alınacağını söyledi. 

“MESKİ’nin yatırımlarına daha kolay hibe kredileri bulabiliyoruz” 

Başkan Seçer, MESKİ’nin çalışmalarından da bahsederek, yapılan ihaleler ve hazırlanan projeler hakkında muhtarlara bilgi verdi. MESKİ’de işlerin kötü gitmediğini ve gelir getirici bir kurum olduğunu dile getiren Seçer, “Eğer delikleri tıkarsanız, kaçakları, kayıpları, çalıntıları, hırsızlıkları, arsızlıkları, işini iyi yapan ekiple bu işi götürürseniz, MESKİ çok güzel işler yapar. Bir de MESKİ’nin bir avantajı var. Diğer işlerimize göre MESKİ’nin yatırımlarına daha kolay hibe kredileri bulabiliyoruz. Çünkü çevreyi ilgilendirdiği için, dünyanın birçok yerinde altyapı, kanalizasyon, temiz içme suyu, arıtma gibi yatırımlara daha kolay kredi bulabiliyorsunuz. Bir diğer özelliği tabi ki gelir getirici yatırımlar için olduğu için burada pek zorlanmıyoruz” dedi. 

“Son teknoloji saatler koyacağız, bundan bedel almayacağız” 

Seçer, su saatlerinin değişeceğini belirterek, “Son teknoloji saatler koyacağız, bundan bedel almayacağız. Kaçak kayıpları önlemimiz lazım. Bizde oran çok yüksek. 

Avrupa ortalamasının çok üzerinde. Yani akıl işi değil, yüzde 30-40’lara varan oranlar. Bir taraftan çalıyor, suyu kaçak kullanıyor, bir taraftan da demode olmuş, iflas etmiş sistemler. Akıp gidiyor yeraltı suyu oluyor. Onları önlediğimiz takdirde, biz su fiyatlarını daha ucuz yaparız. Bunları yapamadığınız takdirde, bunları vatandaşın faturasına yükleriz. Kaybeden yine vatandaş olur. MESKİ, süratle daha teknolojik bir kurum haline gelecek” diye konuştu. 

“173 milyon lira alacağımız var” 

Belediyenin alacaklarının da peşinde olduklarını vurgulayan Seçer, şunları söyledi: 
“Bakın ben göreve geldiğimde 38 milyon lira birikmiş alacağımız vardı. Bir kişiden 4.5 milyon tahsil ettik. Alacağımıza da şahin kuşuyuz, borcumuza da şahin kuşuyuz. Ben borcumu ödeyeceğim. 3 milyardan fazla borcumuz var. Borç borçtur. Kaçmıyoruz ama alacağımızı da alırız. Belediyemizin ve MESKİ’nin 173 milyon lira toplam alacağı var. Biz bunları tahsil etmek zorundayız. 100 lira su borcu olan gariban vatandaşın suyunu kesmek kolay ama bazı derin ilişkilerle adamını bulup milyonlarca lira bu kuruma borç takmış baronlardan tahsilat yapmak önemli. Ben oradan başladım. Böyle gelmiş böyle gider diye bir şey yok. Öyle olmaz. Herkes düzen, intizam, hak, hukuk içerisinde olmalı. İnsanlara hizmet etmek zorundayız. Borcumuz var, mali kriz içerisindeyiz. Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ’nin toplam 10 bin çalışanı var. Aylık bir param geliyor. Ben önce onların maaşını ödüyorum, sosyal güvenlik primlerini ödüyorum. Kurumları ödüyorum. Banka taksitleri var onları ödüyorum. Şimdi süratle idari yapılanmaya gidiyoruz. Çalışanla çalışmayanı ayıklıyoruz. Aldığı maaşı hak edeni, hak etmeyeni ayıklamaya çalışıyoruz. Burada her birimizin partisi var, herkese saygı duyuyoruz. Biz bu ülkenin evladıyız. Bu idari yapılanma içerisinde aldığımız tavırlar ve kararlarda, şundan emin olabilirsiniz ki, zerre kadar siyasi sebeplerle, düşüncelerle yapılmış hiçbir hareket, hiçbir karar yoktur. Çalışan başımın tacıdır.” 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir