“KADIN CİNAYETLERİ ÖNLENEBİLİR”

featured
MERSİN KADIN PLATFORMU ÜYELERİ, SEYİR HALİNDEYKEN ARACINA ÇARPARAK DURDURAN ESKİ KOCASI TARAFINDAN TABANCA İLE VURULARAK ÖLDÜRÜLEN ÖĞRETMEN KÜBRA AŞKIN CİNAYETİNİ PROTESTO ETTİ. KATİL ZANLISININ İLK DURUŞMASI ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPIP, SLOGAN ATAN KADINLAR, TEPKİLERİNİ DİLE GETİRDİ. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA) Mersin Kadın Platformu üyeleri, seyir halindeyken aracına çarparak durduran eski kocası tarafından tabanca ile vurularak öldürülen öğretmen Kübra Aşkın cinayetini protesto etti. Katil zanlısının ilk duruşması öncesi açıklama yapıp, slogan atan kadınlar, tepkilerini dile getirdi.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Mersin Adliyesi’nde 3 gün boyunca görülecek olan kadın cinayetleri duruşmaları öncesinde“Kadın Cinayetlerini Acil Önle” talebi ile Adliye binası önünde seslerini yükselteceklerini dile getiren Tatar, “Biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi uygulanırsa, 6284 Sayılı yasa uygulanırsa kadın cinayetleri önlenebilir. Kız kardeşlerimizin hayatına eşleri ya da eski eşleri tarafından kast edilmiştir” dedi.


Mersin’de 14 Şubat 2019 tarihinde eski eşi tarafından katledilen öğretmen Kübra Aşkın’ın ikinci duruşması, bugün Mersin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kadınlar duruşma öncesi, adliye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. aydın escort


Açıklamayı Mersin Kadın Platforumu adına Gizem Tatar okudu.


“SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ”


Tatar, “Biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi uygulanırsa, 6284 Sayılı yasa uygulanırsa kadın cinayetleri önlenebilir. Kız kardeşlerimizin hayatına eşleri ya da eski eşleri tarafından kast edilmiştir. Bu şiddet köklerini eşitliği yok sayan, şiddet gören kadını korumaktansa, aileyi kutsayan, kadını ailenin mülkü gibi gören erkek egemen iktidardan, diyanet fetvalarından, yandaş basından, erkekleri aklayan erkek yargıdan almaktadır” dedi.

“ÖLMEK DEĞİL YAŞAMAK İSTİYORUZ”


Kübra’nın, Cemile’nin katilleri “Çok aşıktım” diyerek haksız tahrik indirimi almasın diye, Nurcan’ı saatlerce rehin alan eşi iyi hal indirimi almasın, Nurcan’ın “Yaşamak İstiyorum” çığlığı çoğalsın diye Mersin Adliyesinde davaların takipçisi olacaklarını belirten Tatar, “ Erkek adalet değil, gerçek adalet sağlansın diye burada olacağız. Çünkü ölmek değil yaşamak istiyoruz! Kübra için, Cemile için ve katledilen kadınlar için adalet istiyoruz. Ve bir kişi daha eksilmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir