“KADIN MÜLTECİ OLMAK”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mülteci sorununa ilişkin düzenlenen çalıştayda devlet politikalarına dikkat çeken kadınlar, yaşanan savaşlardan en çok kadın ve çocukların etkilediğini belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), mülteci sorununa dikkat çekmek amacıyla “Kadın mülteci olmak” konulu çalıştay düzenledi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi toplantı salonunda yapılan panele, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zelal Önen, HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Esen, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) üyeleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleri, sivil toplum örgütleri (STÖ) ve dernek temsilcileri ile birçok ilden HDP Kadın Meclis üyeleri katıldı. Moderatörlüğünü yerine kayyım atanan önceki dönem Akdeniz Belediye Eşbaşkanı Yüksel Mutlu ve Gülcihan Şimşek’in yaptığı panelde, aktivist Ayşe Gökkan yerel yönetimlerin mülteciler konusundaki deneyimi, akademisyen Bediz Yılmaz ise emek, yoksulluk ve deneyim paylaşımları konularında konuşma yaptı.

“HEDEFTE KADIN VE ÇOCUKLAR VAR”

Panelde ilk olarak söz alan Ayşe Gökkan, Birleşmiş Milletler’in (BM) raporlarına göre, zorla göç ettirilenlerin sayısının 68 milyonu geçtiği, zorla göç ettirilenlerin yüzde 70’ini kadın ve çocukların oluşturduğuna dikkati çekti. Gökkan, yükselen aşırı ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla beraber mültecilerin barınma, dışlanmışlık, ekonomik ve fiziki saldırılara maruz kaldığını ifade etti. Mülteci tanımında kadın ve cinsel saldırılara değinilmemiş olmasına işaret eden Ayşe, mülteci sorununa en çok maruz bırakılanın kadınlar olduğunu hatırlattı. Gökkan, “Kadınlar savaşın şiddetinden, tacizden, tecavüzden, köleleştirme, toplumsal politik baskı ve kadın haklarının olmayışından kaynaklı göç etmektedir. Kadın mülteciler; sığınma öncesi, sığınma aramasında, sığınma sonrasında ekonomik, ırkçı, dinci, cinsiyetçi saldırılara maruz kalmaktadır” dedi.

“MÜLTECİLER HAKLARINA ULAŞAMIYOR”

Ortadoğu’daki savaşın milyonlarca insanı mülteci haline getirdiğini, Türkiye’ye gelen ve bugün birçok ilde kamplarda kalan kadın mültecilerin demokratik haklarına ulaşamaz bir noktada olduğunu ifade eden Gökkan, “Oryantalist ve pozitivistlerin göç ile ilgili insan topluluklarının doğa, ekonomi, toplumsal, siyasi nedenlerle göç etmelerini doğal olarak tanımlar. Devletin hiç bir etkisi yokmuş gibi 5 bin yıllık erkek egemen devletin sınırları, mayın tel örgü, pasaport, duvar, asker, silahı yok sayar. Eğer devlet yoksa mülteci bile sayılmadıklarından hiç söz etmezler” diye konuştu.

“ÇÖZÜM YEREL YÖNETİMLERDE”

Ardından konuşan akademisyen Bediz Yılmaz da mülteci sorununun tartışılması ve çözüme ulaştırılması gerektiğini dile getirerek, yaşanan mülteci sorununun en başat nedeni olarak devletlerin sözleşmelere uymaması olduğunu kaydetti. Yılmaz, mülteci konusunda kadın sorununun ayrı ele alınması gerektiğinin altınız çizerek, “Kadına yönelik her türlü şiddet ve tacize karşı sorunlarının çözümü için özellikle yerel yönetimler önemli bir yerdir” diye belirtti.

“MÜLTECİLER GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu adına konuşan gazeteci Gülistan Azak da mültecilere dönük saldırıların iktidara yakın basın tarafından haber değeri olmaktan çıktığını belirtirken özgür, kadın odaklı ve ötekilerin sesi olmayı amaçlayan basın kuruluşlarının mülteci sorununu gündeme taşımaya, görünür kılmaya devam ettiğini ifade etti. Azak, şöyle devam etti: “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, bu yıl 80 bin mültecinin sınır dışı edileceği söylemleri Suriyeli mülteciler üzerindeki baskıyı arttırdı. Maalesef artık haber değeri olarak görülmeyen mültecilerin maruz kaldığı taciz, istismar ve her türlü şiddet görmezden geliniyor. Ve bu kişiler şiddete açık hale getirildi. Mültecilerin haklarını ve maruz kaldıkları şiddeti yansıtmaya devam edeceğiz. Yaşananlara ilişkin yerel yönetimlerin, siyasilerin, platformların ve kurumların alan çalışmaları yaparak önleyici tedbirler almalarını öneriyoruz.”

“İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

CHP Mersin Kadın Kolları İl Başkanı Pakize Esen de, mülteci sorununa çözüm olarak güçlü kadın örgütlülüğü ve birlikteliğini önerdi. Esen, “Bugün HDP ile böylesi bir çalıştaya katıldığım için mutlu ve memnunum. Yapılan çalışmaların devamının gelmesini isteriz. Önümüzdeki günlerde CHP İl Kadın kolları olarak yapacağımız çalışmalarda kentin tüm siyasi parti, kadın temsilcileriyle iş birliği içerisinde olacağız” dedi.

Panel konuşmaların ardından sona erdi.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir