Kadın Platformu: Dayanışmamızı büyütmeliyiz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında şölen düzenledi. Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda gerçekleşen şölene, çeşitli siyasi parti temsilcileri ve STK, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ve çok sayıda kadın katıldı.

Şölende, sanatçı Yeliz Güzel ile Kadın Hekimler Ritim Grubu sahne alarak müzik dinletisi gerçekleştirdi. Müzik dinletisinin ardından Kadın Platformu bileşenleri tarafından Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması gerçekleştirildi. “Eşit, özgür şiddetsiz bir dünyayı örmek için bir araya gelen, günlerdir bütün kadınlara ulaşmaya ve onları alana taşımaya çalışan, yanındakini özgürleştirmeye çalışan sevgili kadınlar, 8 Mart’ımız/8 Mart Dünya Kadınlarının Mücadele Günü kutlu olsun” denilen açıklamada, ekonomik krizin yarattığı yoksullaşmanın, çaresizliğin karşısında kadın dayanışması olduğu belirtildi.

Kadınların çoğu yerde uzun süre ve güvencesiz çalıştırıldığı, asgari ücrete dahi ulaşamadığı söylenen açıklamada, “Biz kadınlar değdiğimiz her kadın ile yoksulluğumuza karşı dayanışmamızı büyütmeli, temel ihtiyaçların kamulaştırılması için tek ses olmalıyız! Biz kadınlar işte, evde, sokakta varız! Bugün Farplastan Darinda’ya; Sinbo’dan Adkotürk’e; Hugo Boss’tan tekstil atölyelerine her yerde bu sisteme karşı mücadele etmekteyiz ve bizim olanı alana kadar asla vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Kadınların özgür, laik, demokratik bir yaşamı savunacağı belirtilen açıklamada, kadınların talepleri şöyle sıralandı: “Kadın cinayetlerinin, taciz ve tecavüzlerin, kadına yönelik şiddettin önüne geçilmesi için etkin önlemler geliştirilmeli, devletin tüm mekanizmalarında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine son verilmelidir. Kadın katillerine uygulanan haksız tahrik, iyi hal indirimleri gibi cezasızlık politikalarından vazgeçilmelidir. İstanbul sözleşmesi tekrar imzalanmalı ve 6284 sayılı kanunla birlikte etkin şekilde uygulanmalıdır. Kadınlara tam zamanlı, güvenceli, eşit ücret alacakları istihdam sağlanmalıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliği dersleri ilkokuldan üniversiteye kadar her kademede okutulmalıdır.”

Basın açılmasının ardından platform bileşenleri, tüm kadınları 8 Mart günü gerçekleştirilecek olan Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılmaya çağırdı. Şölen açıklamanın ardından müzik dinletisi ile devam ederek sona erdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir