Kadınlar “İstismara sessiz kalmıyoruz” diye haykırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatma SARIKAYA

 

Mersin Kadın Meclisi, Silifke ve Tarsus’ta yaşanan iki ayrı cinsel istismar olayı ile ilgili basın açıklaması yaparak, “İstismarcıyı koruyan uygulamalara artık son verilsin” diye tepki gösterdi.

Mersin Kadın Meclisi, Silifke’de 5 kişi tarafından istismara uğrayan Sinem ve babası tarafından yıllarca istismara uğrayan çocuk için Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) basın açıklaması yaptı.  “Çocuk istismarına sesiz kalmıyoruz”, “Sinem için sesiz kalmıyoruz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” ve “Yalnız değilsin Kadın Meclisi var” pankartlarının taşındığı basın açıklamasına birçok kadın örgütü de destek verdi. Açıklamayı yapan Mersin Kadın Meclisi üyesi Aslı Ceren Mandak, mahkemenin beraat kararını eleştirerek, “Mersin’de yakın zamanda öğrendiğimiz, bağırmadığı gerekçesiyle faillerine ceza verilmeyen Sinem bir yanımızda, babası tarafından yıllarca istismara uğrayan 15 yaşında ki çocuk diğer yanımızda. Silifke’de zihinsel engelli, kemik yaşı 22 zihin yaşı 11 olan Sinem’e 5 kişi cinsel istismarda bulundu. Sinem 16 haftalık hamileyken durum ortaya çıktı. 5 adamdan birinin bebeğin babası olduğu yüzde 99.9 DNA raporlarıyla kanıtladı. Mahkeme delilerin yeterli olmamasını ve Sinem’in bağırmamasına gerekçe göstererek 5 kişi beraat verdi. İstismarı da kararı da kabul etmiyoruz. İstismarın gerekçesi olmaz” şeklinde konuştu.

KADINLAR KARARA ÇIĞLIK ATARAK TEPKİ GÖSTERDİ

Hiçbir kadının, hiçbir çocuğun kendini savunmak zorunda kalmaması gerektiğini dile getiren Mandak, “Çözümü çığlık atmakta arayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve cezayı çığlık atıp atmamakla bağdaştıran Adalet, Zihinsel engelli Sinem’den, 9 yaşından itibaren evinin içinde sorgulamadığınız kadar sorumlusunuz” dedi. Ardından kadınlar, Sinem’in bağırmamasını gerekçe göstererek 5 kişi hakkında beraat kararı veren mahkemeye çığlık atarak tepki gösterdi.

“ÇOCUKLAR BABALARINA HELALDİR”

Açıklamanın ardından söz alan avukat Semra Kabasakal, Tarsus’ta 9 yaşından itibaren babasının istismarına maruz kalan çocuk ile ilgili şunları söyledi: “Söz konusu baba ‘Çocuklar babalarına helaldir’ demiş. Bu zihniyet maalesef iktidarın yarattığı toplumsal faciadan ileri gelmektedir. Kızımız eline Kuran’ı alıyormuş babası yaklaşmasın diye. ‘Kuran’ı bana tecavüz etmesin diye kullandım’ diyen bir kızın feryadını çok zor duyabiliyoruz.”

Davanın takipçisi olup, en yüksek cezanın verilmesi için mücadele edeceklerini belirten Kabasakal, “Artık çocuklar da, kadınlar da susmayacak. Bundan sonra toplum da hiç susmayacak. Her an her dakika istismara, şiddete karşı olduğumuzu haykıracağız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir