porn list

Kadınlar Mersin’den ses yükseltti: Kadın mücadelesi her yerde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

‘Kadın Mücadelesi Her Yerde’ kampanyası kapsamında düzenlenen kadın buluşması etkinliğinde konuşan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, “Bizler talana, sömürüye, kadın düşmanlığına karşı nefes olmaya, ses olmaya çalışıyoruz. Biliyoruz, kadın mücadelesi artık sınırları aştı. Artık her yerde bir kadın dayanışması ve mücadelesi var. Bizler hep birlikte Çukurova’dan, Mersin’den sesimizi yükselterek diyoruz ki, kadın mücadelesi her yerde” ifadelerini kullandı.

HDP Kadın Meclisi, ‘Kadın Mücadelesi Her Yerde’ kampanyasının devamında bugün kadın buluşması etkinliği düzenledi. Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen etkinliğe çok sayıda kadının yanı sıra HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP’li vekiller Fatma Kurtulan, Dersim Dağ, Tülay Hatimoğulları ve  SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce de katıldı.

Etkinlik öncesi HDP’li vekiller ile beraberindeki kadınlar, HDP Mersin İl Örgütü binası önünden buluşmanın gerçekleşeceği parka doğru alkış ve sloganlar eşliğinde yürüdü.  Suruç’ta yaşamını yitiren düş yolcularını da unutmayan kadınlar, ellerinde, “Hiçbir düş yarım kalmayacak” dövizleri taşıdı.

 

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Açılış konuşmasını HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer yaptı. Konuşmasında kadın mücadelesine yönelik saldırılara dikkat çeken Şöfer, saldırılara karşı mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı.

Ardından konuşma yapan Eş Genel Başkanı Canan Yüce ise, erkek egemenliğine itiraz eden kadınların tutuklandıklarını kaydederek, “Bu arkadaşlarımız yalnızca kadın mücadelesini örgütledikleri için yakalandılar. Biz bu örgütlenmeyi devam edeceğiz. Eğer ki bu suçsa, biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz” dedi.

Kayyım eliyle kadın merkezlerinin kapatıldığını da sözlerine ekleyen Yüce, kadınlara yönelik saldırılarına her geçen gün artığını belirterek, her alanda kadınları var eden eş başkanlık sisteminin de hedef alındığını söyledi. Eş başkanlıktan vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Yüce, “Engellemelere rağmen farklılıklarımızla bir arada durmaya, kadın paydasında buluşmaya ve hayatın her alanında eşit temsiliyeti sağlayana kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye belirtti.

 

“İKTİDAR BİZLERİN İRADESİNE EL KOYUYOR”

Son olarak HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, bir konuşma yaptı.  Uzun bir süredir kadın mücadelesi için sokaklarda ve alanlarda olduklarını ifade eden Günay, ‘Kadın Mücadelesi Her Yerde’ kampanyasına değinerek, “Bugün Çukurova’nın yürekli ve direngen isyanı olan kadınlarla bir aradayız. Kayyıma karşı sokaklardayız; çünkü iktidar biz kadınların en büyük kazanımı olan eşbaşkanlık sistemini kriminalize ediyor, bizlerin iradesine el koyuyor. Kadın kazanımlarımıza karşı düşmanlık kampanyası yürütüyor. Kayyımlarla beraber bizim kadın kurumlarımız teker teker kapatıldı. Bizler korumasız, kalkansız bırakıldık. İnfaza karşı sokaklardayız; çünkü çıkardıkları özel aflarla siyasetçileri, Figen Yüksekdağ’ı, Gültan Kışanak’ı, Sebahat Tuncel’i, kadın aktivistleri cezaevlerinde pandemi ile baş başa bıraktılar. Kadın katillerini serbest bıraktılar. Şu mesajı verdiler; bizler kadına yönelik şiddete, tacize, tecavüze karşı kadınları korumuyoruz. Ama bizim buna itirazımız var, bizler istismara karşı sokaklardayız. Çünkü her gün çocuk istismarı haberi ile güne başlıyoruz. Şimdi de istismar affını gündeme getirilerek istismarcılar sokaklarda bırakılacak, kadınlar ve çocuklar korumasız bırakılacak” ifadelerini kullandı.

 

“HER YERDE KADIN DAYANIŞMASI VE MÜCADELESİ VAR”

Şırnak ve Batman’da uzman çavuşların cinsel saldırılarına karşı kadınların sokaklarda olduklarını da hatırlatan Günay, “Dilimiz, kimliğimiz, kültürümüz, ne giydiğimiz, neye inandığımız ya da inanmadığımız, esasında yaşam tarzımız sürekli iktidar tarafından baskı altına alınmaya çalışılıyor. Bu toplum açlıkla, sefaletle, sömürüyle nefessiz bırakılmaya çalışılıyor. Bizler talana, sömürüye, kadın düşmanlığına karşı nefes olmaya, ses olmaya çalışıyoruz. Biliyoruz kadın mücadelesi artık sınırları aştı. Artık her yerde bir kadın dayanışması ve mücadelesi var. Bizler hep birlikte Çukurova’dan, Mersin’den sesimizi yükselterek diyoruz ki kadın mücadelesi her yerde. Bizler kadın kazanımlarını korumaya devam edeceğiz. Şimdi iktidar ne yapıyor? Biz kadınların ilmek ilmek ördüğü ve mücadele ile kazandığı İstanbul Sözleşmesi’ne dil uzatıyor, el uzatıyor. Buradan sesleniyoruz, kadın kazanımlarından elinizi çekin. İstanbul Sözleşmesi bizim hukuki güvencemizdir. Biz bu güvencemizi korumaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir