Kadınlar Mersin’den sordu: “Gülistan Doku nerede?”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
250 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için oturma eylemi yapan kadınlar, “Gülistan bulunana kadar, adalet sağlanana kadar bulunduğumuz her yerde ‘Gülistan nerede’ demeye devam edeceğiz” diye belirttiler.
Mersin Kadın Platformu üyeleri, Dersim’de 250 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku için Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda bir araya geldi. Dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen eylem, “Gülistan Doku nerde? Zeynel Abakarov tutuklansın” pankartı açan kadınlar, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganı attı.
Eylemde kadınlar adına konuşan Ayşegül Göçmen, olayın şüphelisi Zeynel Abarakov’un hala yargılanmadığını hatırlatarak, “Bu ülkede kadınlar ‘hayır’ dedikleri için her gün tanıdıkları ve tanımadıkları erkekler tarafından katlediliyor. Kaybediliyor ya da intihar ve kaza süsü verilerek ölümlerinin üstü örtülmeye çalışılıyor” dedi. Göçmen, “Gülistan’ın bulunmasının ancak kadın dayanışması ve kadın mücadelesi ile mümkün olduğunu biliyoruz. Gülistan bulunana kadar, adalet sağlanana kadar bulunduğumuz her yerde ‘Gülistan nerede’ demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Zeynel Abarakov ve üvey babası Engin Yücer’in yargılanması talebiyle Dersim Seyit Rıza Parkı’nda oturma eylemi başlatan Doku’nun annesi Bedriye ve ablası Aygül’ün  gözaltına alınmasına dikkat çeken Göçmen, açıklamasına şu ifadelerle devam etti: “Hep birlikte sormaya devam edeceğiz. Gülistan’a ne oldu? Gülistan nerede? Suçluları kim neden koruyor? Şüpheli erkekler elini kolunu sallayarak gezerken ‘Gülistan nerede’ diye soranlar darp ediliyor, gözaltına alınıyor. Kimi neden koruyorsunuz?”
Açıklamanın ardından kadınlar, oturma eylemi ile etkinliği sonlandırdı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir