KADINLAR MİTİNGDE TALEPLERİNİ HAYKIRDI: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de kadınlar, “Yaşasın 8 Mart” şiarıyla düzenlenen ‘Kadın Mitingi’nde buluştu. Mitingde taleplerini haykıran kadınlar, “Yaşamak istiyoruz” diye belirterek, kadın cinayetlerinin son bulması için İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce uygulanması çağrısında bulundu.

8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü’ etkinlikleri kapsamında, Mersin Kadın Platformu öncülüğünde ‘Kadın Mitingi’ düzenlendi. Bugün öğle saatlerinde Mersin Balıkçı Barınağı Saat Kulesi önünde bir araya gelen kadınlar, kortejler halinde kadın mitinginin yapılacağı eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanındaki alana doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Kentteki birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü ve kadın örgütlerinin katıldığı etkinlikte, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Canan Yüce’de yer aldı.

Yürüyüş boyunca slogan atan kadınlar, ayrıca 63 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun da akıbetini sordu.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Miting alanına giriş yapan kadınlar, burada yaşamını yitiren kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ortak bir basın açıklaması yaptı. İlk olarak konuşan Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, kadın dayanışmasından aldıkları güçle bugün alanları doldurduklarını ifade ederek, isyanlarını haykıracaklarını belirtti. HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer de, kadınların yaşadıkları tüm saldırılara rağmen hiçbir şekilde boyun eğmeyip direndiklerini hatırlatarak, gelinen noktada işsizliğe, güvencesizliğe, köleliğe, savaşlara, doğa ve yaşam alanlarının talanına karşı halk isyanlarının en önünde yer aldıklarını vurguladı. Diğer kadın örgütü temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda “Mücadeleye devam” çağrısı yaptı.

“BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ BİZ İNŞA EDELİM”

“8 Mart isyan günümüz hepimize kutlu olsun” diyerek kısa bir konuşma yapan HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ise, “Çok yakında İstanbul Sözleşmesi hakkımıza el uzatacaklar. En önemlisi de çocuk istismarcılarına yönelik af teklifi, AKP ile meclisteki kimi gurupların işbirliği ile rokettube gündeme getirilecek. Şimdiden hazırlık içerisinde olalım. Eğer biz örgütlü mücadelemizde ısrar edersek, kararlılığımızla bu ülkeye demokrasiyi biz inşa edeceğiz. Örgütlülüğümüzü güçlendirelim.”

Yapılan konuşmaların ardından Renkler ve Diller Korosu Kadın Ritim Topluluğu, Jinawaz Korosu ve Sanatçı Feryal Öney sahne alarak birçok dilde şarkılar söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir