Karaduvar’ın hem çiftçisi hem de balıkçısı Zehra Abla

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin’de gündüz tarlada çalışan akşam da balığa çıkan Zehra Sayar, her kadının kendi ayakları üstünde durabilmesi gerektiğini belirterek, “Kadınlar ayakları üstünde durabilmeli” dedi.

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Karaduvar beldesinde evinin önünde bulunan tarlada domates fidesi ekip, geçimini sağlayan Zehra Sayar adlı kadın, tarladaki işinin yanı sıra akşam da balıkçılık yapıyor. Karaduvar beldesinde tek kadın balıkçı olarak da tanınan Sayar, eşiyle birlikte akşamları balığa gidiyor. Sayar, tarla ve balıktan kalan zamanını ise ev işlerine ayırıyor. Sayar, kadının toplumsal yaşamda kendi ekonomisini sağlayarak, ayakları üstünde durması gerektiğini vurguladı.

‘BALIKÇI OLARAK TANINIRIM’

Sabahın erken saatlerinde tarlaya giden Sayar, evli ve iki çocuğu var. 26 yıldır Karaduvar beldesinde hem balıkçılık hem de çiftçilik yapan Sayar, “Karaduvar’da insanlar yaz-kış çiftçilik ve balıkçılık yapar. Burada tek anladığım toprak ve deniz. 26 yıldır bu işi yapıyorum” dedi. Eşinin balıkçı olduğunu dile getiren Sayar, her gün iskeleye gidip yardım ettiğini ve balığa çıktığını aktardı. Sayar, Karaduvar’da balıkçılık yapan tek kadın olduğunu anlattı.

‘KADINLAR HER İŞİ YAPABİLMELİ’

Tarlasında genelde domates fidesi yetiştirdiğini ve fideciliği ise daha çok sipariş üzerine yaptığını aktaran Sayar, fideleri bağ olarak sattıklarını ve tanesini 1 TL’den olmak üzere günde yaklaşık 3 ile 4 bin arasında bağ sardıklarını ifade etti. Sayar, “Kadınlar kendi ekonomik kaynağını kendileri oluşturmalı. Ya da okumalılar. Ben kendi kızıma da söylüyorum. Kendi paranı kendin kazan. Ayaklarının üstünde durmalısın diyorum. Kadınlar ayakları üstünde durabilmeli” dedi. Kadınların her mesleği yapabileceğini vurgulayan Sayar, “Çiftçiliği kadınlar yapmazsa; emin olun erkekler bu işi yapamaz. Balıkçılık konusunda da ‘kadınlar yapamaz’ diyorlardı. Ama ben yapıyorum. Ne iş olursa olsun emek verdikten karşılığı alınır. Ben de emeğimin karşılığını alabiliyorum” şeklinde konuştu.(dihaber)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir