Karayolları işçileri kadro talep etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Yol İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı İrfan Gültekin, “Karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri ‘anahtar teslimi’ olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, kadroya alınmaması hayal kırıklığı yaratmış, çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür ”dedi.

Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü önünde toplanan onlarca işçi, kadro istediklerini dile getirerek eylem yaptı. İşçiler, “ Taşeron köleliktir, köleliğe hayır, taşeron işçilere ayrımsız şartsız kadro hakkı istiyoruz” yazılı pankartlarla seslerini duyurarak kadroya alınmamalarına tepki gösterdi.

Türkiye Yol İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı İrfan Gültekin yaptığı basın açıklamasında, “Karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri “anahtar teslimi” olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, Tünel İşletmeciliği’nde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işçilerin kadroya alınmaması, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması ve İl Özel İdareleri’nde 5 ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bizlerde hayal kırıklığı yaratmış, çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür” dedi.

Cumhurbaşkanı’na seslenen şube başkanı Gültekin sözlerine söyle devam etti; “ Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin; taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bu düzenlemeyi değiştireceklerini, tüm taşeron işçilerinin başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp kadrolarına kavuşacaklarını bekliyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir