“KARS ŞUBE BAŞKANIMIZ KILIÇ SERBEST BIRAKILSIN”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, 23 Temmuz’da İHD Kars Şube Başkanı Güldane Kılıç ile 12 kişinin gözaltında tutulmasına tepki göstererek serbest bırakılmaları çağrısında bulundu.

İHD Mersin Şube binasında açıklamada konuşan Şube Yöneticisi Mazlum Sayat, toplumsal muhalefetin gözaltı ve tutuklamalarla sindirilmek istenildiğini belirtti.

Dernek faaliyetlerinden ötürü Kılıç’ın gözaltına alındığını ifade eden Sayat, Kılıç ve beraberindekilerin 12 gündür gözaltında tutulduğunu hatırlattı.

Sayat, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“OHAL sona erdirildikten sonra çıkarılan 7145 Sayılı Kanunla gözaltı süresi 4+4+4 gün olmak üzere toplam 12 güne kadar uzatılabilmektedir. Bu durum başlı başına kişi özgürlüğü hakkına aykırıdır. Şube başkanımız Kılıç ve beraberindekiler tam bir haftadır gözaltındadır. Yasada ihtiyaç halinde gözaltı süresinin uzatılabileceği ifade edilse de bu durum bir genel uygulama haline dönüştürülmüş, istisna olan genel haline getirilmektedir. Kars Cumhuriyet Başsavcılığı’nın arkadaşımızı ve beraberindekileri biran önce serbest bırakmasını, BM insan hakları savunucularının korunması bildirgesine uymasını talep ediyoruz.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir