Kazandığı parayı gazetecilik eğitimi alan öğrencilere harcayacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Mersin eski Milletvekili ve yeni dönem CHP Genel Başkan Adayı  Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, kendisine karşı yapılan haksız suçlamalara karşı açtığı tazminat davasında kazandığı parayı, Mersin’de gazetecilik eğitimi gören öğrencilere harcayacağını açıkladı.

CHP’li Aytuğ Atıcı, kendisi hakkında haksız suçlama ve iftira iddiasıyla bir bir köşe yazarına ve yazıyı yayınlayan gazeteye açtığı tazminat davasını kazandı. CHP’li Atıcı, davadan kazandığı parayı Mersin’de gazetecilik eğitimi gören öğrencilerin eğitimi için harcayacağını aktardı.

Konuya dair açıklamalarda bulunan Atıcı, onurlu gazetecilerin yetişmesine destek olmanın tüm toplumsal yapıların görevi olduğunun altını çizerek, “Bir süre önce şahsımı hedef alarak haksız ithamlarda bulunan, hakaret, yalan ve iftira dolu bir yazı kaleme alan iktidar yandaşı bir köşe yazarı ve bu yazıyı yayınlayan gazete hakkında tazminat davası açmıştık. Davayı kazandıktan sonra elde ettiğimiz parayı sadece gerçekleri yazan, kalemini asla satmayan, iktidarın değil halkın gazetecisi olan, mesleki etik değerlerine sıkı sıkıya bağlı, onurlu gazetecilerin yetişmesi için harcamaya karar verdik” dedi.

CHP Genel Başkan Adaylığı çalışmalarına da tüm Türkiye’de hız kesmeden devam eden Aytuğ Atıcı, Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 154’üncü sırada olduğunu ve bundan büyük bir üzüntü duyduğunu dile getirerek, “AKP Hükümeti gazetecilerimizi öyle bir noktaya getirdi ki gazeteciler kendi kendine sansür uygular oldu. Hatta bazı gazeteciler ‘Ne yazarsam ceza almam?’ noktasından ‘Ne yazarsam iktidarın hoşuna gider?’ noktasına savruldu. Hatta bazı yazarlar yazdıklarını yayınlamadan önce Saray’ın onayını alma ihtiyacı hisseder duruma geldiler” diye belirtti.

Yine de her türlü baskı ve tehdide rağmen sadece halkın gazetecisi olan ve sadece gerçekleri yazmaya devam eden onurlu gazeteciler olduğunu da sözlerine ekleyen Atıcı, “Kalemini satmayan ve her koşulda sadece gerçekleri yazan şerefli gazetecilerin önünde saygıyla eğiliyor ve onları alkışlıyorum. Bu gibi gazetecilerin sayılarının artmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir