KESK: Çuhadar serbest bırakılsın!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

KESK Mersin Şubeler Platformu, KESK Yürütme Kurulu üyesi Elif Çuhader’in gözaltına alınmasına tepki göstererek, “ifade özgürlüğüme dokunma” dedi.

Emniyet ekiplerince dün evine yapılan operasyonla Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Yürütme Kurulu üyesi Elif Çuhadar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin, 2014 yılında İzmir’de yapılan bir panele katılması olarak gösterildiğini kaydeden KESK Mersin Şubeler Platformu, Çuhadar’ın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Eğitim Sen Mersin Şubesi’nde bir araya gelen platform bileşenleri konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı platform adına Dönem Sözcüsü Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şube Başkanı Yusuf Kaya yaptı.

 

“Bu operasyonların içine bir şekilde konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımızın yönetici ya da üyelerinin dahil edilmesine özellikle dikkat edildiği anlaşılıyor” diyerek konuşmasına başlayan Kaya, “06.02.2018 Salı günü KESK Yürütme Kurulu üyesi Elif ÇUHADAR evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştır. Edindiğimiz bilgilere göre 2014 yılında İzmir’de yapılan bir panele katılması gerekçe gösterilmektedir. Elif Çuhadar’ın İzmir’e götürüleceği söylenmektedir.

AKP’nin iktisadi ve siyasi uygulamalarını beğenmeyen, eleştiren toplumsal muhalefetin bütün kesimlerine yönelik olarak sürdürülen susturma, gözaltına alma, tutuklama furyası hız kesmeden devam etmektedir. Hedeflenen asıl amaç bütün toplumsal muhalefeti susturma ve etkisizleştirmektir” dedi.

 

“OHAL gerekçe gösterilerek; uluslar arası anlaşmalar, Anayasa ve yasalardaki haklar bile çiğnenerek hukuk ve adalet ayaklar altına alınmaktadır” diye kaydeden Kaya, “Bu gidişat ülkeyi demokrasiye değil olsa olsa diktatörlüğe götürmektedir.Bu nedenle; Ülkemizin hayrına olmayan, Ülkemizi bilinmeze ve kaosa sürükleyen bu baskıcı politikalar derhal terk edilmeli, toplumsal muhalefeti susturma aracına dönüştürülen OHAL derhal kaldırılmalıdır.Emek ve barış mücadelesi yürütenlere yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklama operasyonları sindirme ve kriminalize etme amaçlıdır.

OHAL’in kendisi anayasal düzeni korumaya yönelik olmasına rağmen AKP OHAL’i anayasal hakları ortadan kaldırmak için kullanmaktadır. OHAL, iktidara istediğini yapma ve siyasal hedeflerine uygun zemin yaratma keyfiyeti veren bir araca dönüştürülmüştür” ifadelerini kullandı.

 

Kaya son olarak şu sözleri kullandı: “OHAL gerekçesiyle askıya alınmalarını, ortadan kaldırılmalarını kabul etmedik, etmeyeceğiz.Gözaltı ve toplu tutuklama furyasını şiddetle kınıyoruz. KESK Yürütme Kurulu üyesi Elif Çuhadar derhal serbest bırakılmalı, hukuk tanımaz saldırılara son verilmelidir.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir