KESK’Lİ KADINLARDAN ‘8 MART’A KATILIM ÇAĞRISI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Turan DAL

8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü’  etkinlikleri kapsamında hazırlamış oldukları eylem ve etkinlik programını kamuoyuna duyuran ve tüm kadınlara katılım çağrısında bulunan KESK’li kadınlar, “Biz kadınlar adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. Vardık, varız, var olacağız!” dedi.

“Emek, eşitlik ve barış hakkımız için 8 Mart’ta alanlardayız” diyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin üyesi kadınlar 8 Mart eylem ve etkinlik programını açıkladı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi’nde kamuoyuyla paylaşılan etkinlik programının ardından, ilk etkinliği gerçekleştirmek üzere Merkez Postane önünde bir araya gelen kadınlar, cezaevinde tutuklu bulunan KESK’li kadınlara kart gönderdi.

“BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN ÇAĞRISINI YİNELEYECEĞİZ”

SES Şube binasında düzenlenen basın açıklamasında KESK’li kadınlar adına açıklama yapan Eğitim Sen Mersin Şube Kadın Sekreteri Elif Yaşar, “Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı eşitsizliklerin derinleştiği, tüm dünyada sağcı, milliyetçi ve dinci iktidarlar eliyle kadınlara dönük saldırıların pervasızca arttığı bir ortamda karşılıyoruz 8 Mart’ı. Bu 8 Mart’ ta dünyanın dört bir yanında kadınlarla ayrımcılığa, şiddete, güvencesizliğe ve savaş politikalarına karşı alanlarda itirazlarımızı,  sözlerimizi ve taleplerimizi buluşturarak  ‘başka bir dünya mümkün’ çağrısını yenileyeceğiz. Çünkü bu haliyle dünya henüz kadınlara, yoksul emekçilere ve ezilen halklara eşitlik, barış, adalet ve özgürlük sunmaktan çok uzak. Ülkemizde toplumsal yaşamı yeniden dizayn etme çabasıyla tekçi, militarist, milliyetçi, dinci ve cinsiyetçi eksende uygulamaya konan politikalar biz kadınları kamusal alandan ve mücadeleden uzaklaştırmayı hedeflemekte” dedi.

“ALANLARI EN GENİŞ KADIN KİTLELERİYLE BULUŞTURMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Her türlü baskı ve sindirme çabalarına rağmen kadınlar olarak alanlarda olmaktan ve söz söylemekten vazgeçmediklerini kaydeden Yaşar, “OHAL nedeniyle sokakların yasaklandığı, barış talebinin vatan hainliğiyle eş değer tutulduğu, kadın yaşamının fetvalarla biçimlendirilmeye çalışıldığı, taciz, tecavüz, kadın ve LGBTİ cinayetlerinin dur durak bilmediği, çocuk istismarının giderek arttığı ve yasalarca normalleştirilmeye çalışıldığı,  esnek-güvencesiz çalışmanın temel istihdam biçimine dönüştürüldüğü ve en temel haklarımızın dahi kullanılamaz hale getirildiği koşullarda defalarca kez yasakları tanımadığımızı gösterircesine sokaklara çıkarak, itirazlarımızı alanlarda dile getirmeyi başardık.  KESK’ li kadınlar olarak;  büyük bedellerle yaratılan, kadınların kendi hayatlarını ve dünyayı dönüştürme mücadelesinin sembolü olan 8 Mart’ta yine alanlarda olacağız. İş yerlerimizde emeğimizin, iş güvencemizin ve eşitliğin sağlandığı çalışma koşullarının yaratılması için kadın emekçilerle bir araya gelerek, örgütlenerek,  8 Mart’ ta alanları en geniş kadın kitleleriyle buluşturmak için çalışmalar yürütüyoruz” diye kaydetti.

“YAŞASIN 8 MART”

“EMEK, EŞİTLİK VE BARIŞ HAKKIMIZIN PEŞİNDEYİZ ” şiarıyla gerçekleştirilecek olan 8 Mart kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü etkinlikleri çerçevesinde;  tüm kadınlara 8 Mart’a katılma çağrısı yapan Yaşar, “Biz kadınlar adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. Vardık, varız, var olacağız! Yaşasın kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü! Yaşasın 8 Mart” ifadelerini kullandı.

Mersin yerelinde gerçekleştirilecek olan eylem ve etkinlikler şöyle:

*  2 Mart 2018 Cuma 13.15’te Merkez Postaneden KESK’li Tutuklu Kadın arkadaşlara kart gönderilmesi

*  3 Mart Cumartesi 2018’de, saat 14-16.00 arası Özgür Çocuk Parkı’nda Mersin Kadın Platformu’nun

Kadın Etkinliği

*8 Mart Perşembe 2018 Saat: 20.00’de Barış Meydanı’nda “Feminist Gece Eylemi”  olacaktır.

Mersinli tüm kadınlara çağrımızdır.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir