“KHK’ler iptal edilinceye kadar mücadele edeceğiz”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“OHAL kaldırılmalı KHK’ler iptal edilmeli” çağrısında bulunan KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, “Haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine dönünceye, OHAL kaldırılıncaya kadar ve KHK’lar iptal edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz, sürecin takipçisi olacağız” dedi.

KESK Mersin Şubeler Platformu, OHAL’de çıkarılan KHK’lerle işinden edilen kamu emekçilerinin işlerine geri iade edilmeleri talebiyle Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt yaptı.

“OHAL İNCELEME KOMİSYONUNUN TÜM DOSYALARI SONUÇLANDIRMASI YILLARI ALACAK”

19 Aralık 1978 Maraş Katliamı ve 19 Aralık 2000’de F tipi cezaevlerinde yaşananlara değinerek konuşmasına başlayan Bozkurt, “Maraş’ın, Çorum’un, Sivas’ın, Roboski’nin, 10 Ekim Ankara, Suruç, Diyarbakır yani ülkemizde işlenen bütün katliamların hesabının er ya da geç bu ülke halklarının soracağının bilinmesi isteriz” dedi.  Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun bir yıldır ihraç edilen kamu emekçileri hakkında karar vermediğini hatırlatan Bozkurt, “Komisyon bugün bazı kararlar alsa dahi tüm dosyaları sonuçlandırması yılları alacaktır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası en az 140 bin kamu emekçisi hakkında işlem yapılmış, 113 binden fazlası ihraç edilmiş, yüzlerce dernek, vakıf üniversiteleri, gazeteler, TV’ler, radyolar, haber ajansları, yayınevleri, dağıtım kanalları, sendikalar, konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları kapatılmış, mal varlıklarına el konulmuştur. Binlerce kişinin öğrencilikle ilişkisi sona erdirilmiştir” diye belirtti.

“GÜLMEN VE ÖZAKÇA KRİTİK AŞAMADALAR”

Komisyonun mağduriyetleri gidereceğine dair çok fazla beklentilerinin olmadığını ancak, kararların bir an önce açıklamasının en azından diğer süreçlerin başlaması için bir zorunluluk olduğunu kaydeden Bozkurt, “Ancak o noktada da kaygılarımız vardır. Komisyonun vereceği olumsuz kararlar için sadece Ankara’da iki mahkeme belirlenmiş olması kabul edilemez. Yıllarca komisyon kararını beklememizin istendiği yetmezmiş gibi yılları bulacak mahkeme süreçleri dayatılmaktadır. Ülkemiz temel hak ve özgürlüklerin, hukukun bu kadar ayaklar altına alınmasını daha fazla kaldıracak durumda değildir. İhraç edilen on binlerce kamu emekçisi (4.099 KESK üyesi)yaşama tutunmak için büyük bir mücadele veriyorlar. EĞİTİM SEN üyeleri Nuriye GÜLMEN ve Semih ÖZAKÇA işlerine geri dönme talebiyle yaptıkları açlık grevinin 290. gününde oldukça kritik bir aşamaya gelmiş bulunuyorlar” dedi.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“OHAL kaldırılmalı KHK’ler iptal edilmelidir” diyerek hükümete seslenen Bozkurt, “Başta KESK üyeleri olmak üzere; haksız, hukuksuz, herhangi bir yargısal süreç işletilmeden ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir.  OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal bunun kararını alarak kamuoyuna ilan etmelidir. Başvuruları ret edilenler için başvuru yapılacak mahkeme sayısı artırılmalı, her ilde en azından birer mahkeme yetkilendirilmelidir. Aksi halde AKP suçlarına yeni suçlar ekleyecek, hesap vermekten kurtulamayacaktır. Haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine dönünceye, OHAL kaldırılıncaya kadar ve KHK’lar iptal edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz, sürecin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir