“Kırtasiye masrafları geçen yıla oranla çok yüksek”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla birlikte kırtasiye alışverişi derdine düşen veliler, artan fiyatlardan dertli. Velilerden Gülcan Erdem, “Fiyatlar geçen yıla göre çok daha yüksek. Ancak okul masrafları için bütçeyi sağlamak zorundayız” dedi.

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla veliler kırtasiye alışverişi derdine düştü. Geçim derdiyle birlikte kırtasiye alışverişi yapmak zorunda kalan veliler, fiyat pahalılığında dert yandı. Tıklım tıklım olması beklenen kırtasiyelerde hiçbir canlılık yaşanmazken, veliler daha uygun fiyatlı olduğunu düşündükleri alışveriş merkezlerini ve marketleri tercih ediyor. Ellerinde malzeme listesiyle fiyat değerlendiren veliler, fiyatların her geçen yıl daha da arttığını, okul malzemelerini almakta zorluk çektiklerini söyledi 

“MASRAF ÇOK”

İlkokula yeni başlayan çocuğu için alışveriş yapan bir veli, fiyat karşılaştırması yaparak, “İlkokul masrafları anaokulu masraflarına oranla daha az olacak. Anaokulu masrafları bir üniversite öğrencisinin masraflarına denk” dedi. Eğitim sisteminden de dert yanan veli, “Eğitim sistemi geçen yıllardaki gibi devam ederse iyi olacağını düşünmüyorum. Memleketin hali ortada. Eğitim sistemini de memleketin halinden okuyabiliriz” diye ifade etti.

Okul alışverişinde rastladığımız emekli yurttaş Hatice Çakır da, emekli maaşıyla geçinmenin zorluklarına değindi. Çakır, tüm maddi zorluklara rağmen okuyan iki çocuğu için okul alışverişi yapmak zorunda olduğunu söyledi.

“FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE YÜKSEK”

Okul alışverişine gelen bir başka veli Gülcan Erdem ise, “Fiyatlar geçen yıla göre çok daha yüksek. Ancak okul masrafları için bütçeyi sağlamak zorundayız. İki çocuğum da ilkokula gidiyor. Geçen yıl 250 TL’lik bir harcama yapmıştık. Bu yıl 350 lirayı aşacağını düşünüyoruz” dedi. Eğitim sisteminin yıllar geçtikçe daha kötü bir hal aldığını söyleyen Erdem, “Şu an çocuklar ilkokulda olduğu için bir sorun gözükmüyor. Ancak üst sınıflara geçildikçe eğitim sistemindeki sorunlar daha gözle görünür hale geliyor” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir