Köylü pazarına ilgi yoğun

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarsus ilçesine bağlı Anıt Mahallesi’nde kurulan “Milletin Efendisi Köylü” isimli pazarda doğal ürünlere yoğun ilgi gösteriliyor.

Mersin Tarsus İlçesine bağlı Anıt mahallesinde kurulan ve sadece organik ürünlerin bulunduğu “Milletin efendisi köylü” isimli pazar yoğun ilgi görüyor. Kadın üreticilerin yoğunlukta bulunduğu pazarda, peynir, reçel, kuru üzüm, salça, sirke, ekmek, nar ekşisi gibi el emeği doğal olarak yapılan birçok ürün satışa sunuluyor. 38 dükkanın bulunduğu pazarda, her bir dükkana Tarsus civarında bulunan 2 köyün ismi verilerek, sadece bu köylerden gelen ürünler satışa sunuluyor. Bu pazarda esnaflık yapan Nurcan Bal, pazarın en önemli özelliğinin insanlara doğal ürünler sunmak olduğunu söyledi. Pazarda bulunan ürünlerin tümünün organik olduğunu, insanları gelip fabrika ürünleri ile organik ürünler arasındaki farkı görmesi gerektiğini ifade eden Bal, insanların hastalıklı fabrika ürünlerinden uzak durmaları çağrısı yaptı.

“HER ÜRÜNÜN AYRI BİR FAYDASI VAR”

Ürettikleri her ürünün sağlık açısından faydalı olduğunu anlatan Bal, kendi üretimi olan kanton yağının insan vücudundaki yaraların daha erken iyileşmesine, mide ağrıların giderilmesinde faydalı olduğunu anlattı. Bal, yenidünya meyvesinden ürettikleri sirkenin ise böbreklerde bulunan taşların erken ve idrar yolundaki kumların düşmesinde faydalı olduğunu söyledi. Bal, “Kışın yaş üzüm olmadığı için yazdan yaş üzüm kurutmaya başlıyoruz. Kurutma sırasında üzümü bozulmaması ve doğal olması için zeytinyağına batırdıktan sonra kurutuyoruz” diyerek üretim tekniklerine dikkat çekti.

 

“ÜRETTİKLERİMİ SATTIĞIM İÇİN MUTLUYUM”

Hem evde çalıştığını hem de burada çalıştığını ifade eden Bal, “Ben burada çalıştığımda mutlu oluyorum, çünkü burada bulunan ürünlerin hepsi kendi el emeğimdir. İnsanlar bu ürünleri alıp bana teşekkür ettiğinde kendimi çok iyi hissediyorum” dedi.

Tarsus civarında bulunan köylerden getirdiği malzemelerle üretim yapan Arzu Çidem ise, mantı, içli köfte ve erişte yaptıklarını, ürünlerinin el emeği olduğunu söyledi. Ürettiklerini pazarlamanın kendisine öz güven kazandırdığını aktaran Çidem, “Böylelikle kimseye muhtaç olmadan ayaklarım üzerinde duruyorum” diye konuştu. Pazarın yaz aylarında durgun olduğunu anlatan Çidem, daha çok insanların kışın ürünlerine yöneldiklerini söyledi. (DİHA)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir